KategorisizÖzge Özay SökmenSöyleşi

Dünya güzel bir yer olacak…

25105301_25487537_1588117344600921_8984407386344215086_o

@moicocuk instagram hesabına bir mesaj düştü, “projemize destek olur musunuz?”. İnceledim, fark ettim ki, 3 tane kadın tamamen gönüllü olarak bir proje başlatmışlar, Balıkesir’in Karacalar ilçesinde bir okula kütüphane desteği ile başlayıp daha sonra bütün Türkiye’de bir yardım, destek kampanyası şeklinde devam etmeye karar vermişler. Evet kadınlar, toplum için önemli, iş hayatında yer almalılar, çalışmalılar, her şeyden önce yaptıkları işe yüreklerini koymalılar, -malılar -meliler… Uzar gider, burada bile beklenti hep var bize karşı. Beklentileri bir kenara bırakıp kadının yüreğini görün. Kadın cinsi, yüreğini koyarsa o iş farklı oluyor. Aşağıda okuyacağınız röportaj şu hep anlatılan deniz yıldızlarıyla ilgili hikayedeki bir adet deniz yıldızı. Bir şey yapmak hiçbir şey yapmamaktan her zaman iyidir ve fazladır. Unutmayın…

Moi Çocuk: Merhabalar, öncelikle Turuncu Meleklerin çıkış noktasından, kapsamından ve sizden bahsedelim. Sizi tanıyabilir miyiz?

Turuncu Melekler: 10 yaşlarında pedofili mağduru olmuş Tuğçe ve Büşra’nın gönüllü avukatlığını üstlenen Av. İbrahim ERENCİ’nin resmi sosyal hesabı, projenin çıkış noktasıdır. Bizlerde sadece 12 yıldır acıları dinmeyen ailelerin acılarına ve adalet arayışına ortak olmaya çalışan gönüllü kadınlarız.

Moi Çocuk: Yaşama büyüme hakları ellerinden alınan Büşra ve Tuğçe kuzenlerin anısına bu yola çıktınız doğru mu?

Turuncu Melekler: Evet. Davaları hala devam ediyor. Gündemde kalmalarının dava sürecine faydalı olacağını düşündük hep. Böyle bir mücadeleye girdik ve bunun sembolü olarak yine Tuğçe ve Büşra’nın anısına, hayattayken gittikleri okullarına prefabrik kütüphane kampanyası başlattık. İsimleri yaşasın istedik. Ayrıca ülkemizde ve hatta dünyada git gide çoğalan çocuğa yönelik şiddete ve pedofiliye karşı da dikkat çekmek istedik.

Moi Çocuk: Bu projede kaç kişisiniz? Bildiğim kadarıyla hepiniz farklı yerlerde yaşıyorsunuz, nasıl organize oluyorsunuz?

Turuncu Melekler: Bu projede aslında bir çok gönüllü insanız. Genelde kadınlarız tabii… Spontane olarak resen kurulmuş bir komitemiz var bu komitede 4 kişiyiz. Bir arkadaşımız Isparta’da, 3 kişi İstanbul’dayız zaman zaman bir araya geliyoruz. Destek olan gönüllülerimizin çoğu farklı farklı şehirlerde tabi. Bu proje tamamen sosyal medyadan yürüyen bir proje. Aslında birbirini tanımamış ama ortak bir acıda aynı hassasiyetle buluşan insanların oluşturduğu bir proje.

Moi Çocuk: Bağış konunuz nedir, sadece kitap bağışı mı alıyorsunuz?

Turuncu Melekler: Hayır sadece kitap bağışı almıyoruz aynı zamanda Tuğçe ve Büşra’nın okuluna başlattığımız kütüphane projesi için yasal bir banka hesabı üzerinden bağış kabul ediyoruz. Minik minik öğrencilerin ve öğretmenlerin mutluluğu herkesi etkilemiş olacak ki gerçekten çok fazla kitap gönderdik ve kırtasiye malzemesi gönderdik.

Moi Çocuk: Şu ana kadar ne gibi yardımları nerelere yaptınız?

Turuncu Melekler: Balıkesir Tuğçe ve Büşra’nın okuluna yönelik kütüphane kampanyası kapsamında hem nakdi bağış hemde kitap topladık. Komiteden bir arkadaşımız harika bir “tohum kalem etkinliği” yaptırdı okula. Tohum kalemler gönderdik. 12 yıldır acı olan bir köy toprağına umut tohumları ektiğimizi hissettik. Çok güzel ve özeldi.

Başka illerden ve öğretmenlerden gelen talepler oldu. Bu noktada projemizi daha da geliştirmeye karar verdik. 81 ilde Tuğçe ve Büşra için kitaplık yapabiliriz ve daha fazla farkındalık yaratabiliriz diye düşündük. Şırnak’ta 3 okula, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adıyaman, Hatay’daki okul ve öğrencilerine yardımda bulunduk. Başka projelere destek amaçlı ayakkabı ihtiyacını gidermeye çalıştık. Örneğin, komiteden bir arkadaşımız 50 tane bot gönderdi. Yine bir arkadaşımız kendi ördüğü bereleri ve gönüllü bir destekçimiz oyuncaklar gönderdi. Hatta bir okulumuza masa tenisi dahi gönderdik. Hem de sevgililer gününde hediyeyi resen bir arkadaşımız vasıtasıyla;”Bana hediye vermek istiyorsan bağış yap” dedi ve eşi de Şırnak ‘ta bir okula masa tenisi gönderdi. Bu mutluluğu birlikte yaşadık. 

Moi Çocuk: Kısa ve uzun vadede hedefleriniz neler? Örneğin, çok acil yardım bekleyen nereleri var?

Turuncu Melekler: Şu an en acil ihtiyaç bekleyen okulumuz Diyarbakır’da. Çok sayıda okula ve öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz. Her platformda, elimize geçen her fırsatta Tuğçe ve Büşra’yı hatırlatıyoruz. Bu bizim için bir zorunluluk. Bu aile 12 yıldır adalet bekliyor. Birazcık huzur, bir nebze rahatlamak istiyor. Fazlası mümkün değil zaten. Onlar için sitemden ötesini yapmak istedik, kızgınlıktan ve öfke söylemlerinden öte elimizi taşın altına koyarak dedik ki; biz iyilik yaparak kötülüğe ve bu adaletsizliğe en güzel cevabı vereceğiz. Bilmiyorum ama sanki biraz başarıyoruz. Kısa zamanda İYİ bir şeyler yaptık. Uzun vadede de daha İYİ şeyler yapmayı planlıyoruz.

Moi Çocuk: Şu ana kadar hangi kurumlara ne yardımları yapıldı?

Turuncu Melekler: Kurum olarak şu an sadece köy okullarına yardımda bulunuyoruz. Komiteden bir arkadaşımızın vasıtası ile bir yardım gecesi düzenleyeceğiz. Elde edilen gelirin yarısını sokak hayvanlarına diğer yarısını da köy okulları için kullanmayı düşünüyoruz.

Moi Çocuk: Son olarak okurlarımız size hangi kanallardan ulaşabilirler, iletişim bilgilerinizi paylaşır mısınız?

Turuncu Melekler: En aktif olduğumuz sosyal medya ağı instagram.

İnstagram: @turuncumelekler

Facebook: Turuncumelekler

Twitter: @trncmelekler  adreslerinden bizlere ulaşabilirler.