Müşerref KökeyYazarlar

Hayallerini yerini anılar almaya başladığında…

Image.png
18-24 Mart yaşlılar haftası en kıymetli özel günlerimizden. Yaşı olgun büyüklerimize saygı haftası da diyebiliriz.
İnsanoğlu her canlı gibi doğar, büyür, yaşlanır, ölür. Bebekliğinde ailesinin yakın ilgisine muhtaçtır. Çocukluk ve gençlik yaşlarında annesi, babası, devlet, sosyal çevre hayata hazırlanmasını sağlar. Yetişkin bir insan olunca bir işi, mesleği olur. Bir aile yuvası kurar, çocukları olur. Onları besler, büyütür, eğitir, hayata hazırlar. Bunları yapıncaya dek yıllar geçer, saçlarına aklar düşer, yaşlanır.
Yaşlı kişiler gençliklerindeki enerjiyi, gücü kendilerinde bulamazlar. Yaşlılık belirtileri görülünce çocuklar gibi yakın ilgiye ihtiyaç duyarlar. Bu ilgiyi bulan yaşlılar; sağlıklı, güleryüzlü, neşeli, sevecen, yaşama bağlı olurlar.
Yaşlılara ilgi ve saygıyı anımsatmak, pekiştirmek için; okullar da etkinlik ve kutlamalar düzenleniyor çok eğlenceli bir şekilde yeni nesile yansıtılıyor. Gerçekten çok düşünceli bir davet için bizde anneanne babaanne ile birlikte 4 yaş kreş grubu ile bir aradaydık. Çocuklar büyükleriyle birlikte sandalye kapmaca, hamur etkinliği, resim çerçeve etkinliği yaptılar. Dans edip eğlendiler.
Aslında onlarda hala çocuklar gibi şenler. Çok sevildiklerini hissettirerek büyümek dileğiyle.
“İnsanda, hayallerin yerini anılar almaya başlamışsa, yaşlılık başlamış demektir.” James Brewer
Müşerref Kökey