Birgül U.BayoğluGelişimKategorisiz

4 Soruda Otizm

moi çocuk: Otizm tam olarak nedir? Bir eksiklik veya fazlalık mıdır?

Birgül Ural Bayoğlu: Otizm, özellikle sosyal ilişki alanında gözlenen iletişim bozukluğu olarak tanımlanabilir. Dinleme, konuşma ve diğer çocuklarla/insanlarla etkileşim başlatmanın gözlenmediği bir çocukluk çağı gelişim sorunudur.

moi çocuk: Erken tanının önemi var mıdır? Ne gibi belirtileri vardır?

Birgül Ural Bayoğlu: İlk 1 yaş içinde tanınması önemlidir çünkü erken müdahale programları ile beyin gelişimi desteklenebilir. Çocuğun zayıf alanları güçlendirilebilir. Otizm bulguları farklı görünümlerde ortaya çıkabilir. Temel belirti çocuğun oyun erkileşimine girmiyor olması, parmakla işaret etmemesi,  anlatılanı dinlememesidir. Göz kontağı kurma çok konuşulsa da  tek başına önemli değildir. İlk 18 ayda piknik oyunu benzeri rol oyunlarını sık oynayamak hem tanıma hem destekleme için önemlidir. Anne baba eğer şüpheleniyorsa işitme testinin tekrarlanması önerilir. TV’nin kapatılması, çocuğun ev dışında zaman geçirmesi, her gün resimli kitap okunması gereklidir. Bunlara rağmen çocukta değişim gözlenmiyorsa öncelikle Çocuk Nörolojisi Uzmanı muayenesi elzemdir.

moi çocuk: Tedavi mümkün mü, farkındalıkla geçen bir süreç mi?

Birgül Ural Bayoğlu: Tek tedavisi oyın ve etkileşim terapisidir. İlk 5 yaşta, ilaç ya da vb tıbbi tedavisi yoktur. Farkındalık erken müdahale için önemlidir. Gelişim uzmanı ve çocuk psikoloğu ile olabildiğince erken müdahaleye başlamak gerekir.

moi çocuk: Otizmli çocukların gelecekte toplumdaki rolleri, normal gelişimi olan çocuklardan farklılık gösteriyor mu?

Birgül Ural Bayoğlu: Otizm tanısı 4-5 yaşta netleşebilir ve pek çok formu vardır. Hafif düzeydeki çocuklar doğal yaşantılarını sürdürebilirlerken ağır düzey çocuklar ömür boyu özel eğitim desteği almak zorundadırlar.