KategorisizSöyleşi

Şebnem Öğredik Çavuşoğlu Röportajı

şebnem öğredik çavuşoğlu

Moi Çocuk: İlk 1000 Gün Zirvesi nedir? Nasıl bir ihtiyaçtan ortaya çıktı?

Şebnem Öğredik Çavuşoğlu: Anne olduğum ilk günden itibaren, farkında olduğum ve içimde burukluk yaratan en önemli şey, kendi küçük dünyam dışında, dokunamadığım yerlerde bir şeylerin hep ters gidiyor olduğuydu. Görmezden gelmek, şikayet etmek, bir şeyler yapmaktan vazgeçmek ya da kabullenmek yerine, bir deniz yıldızı yaratmak ve bu deniz yıldızını denize kavuşturmak gerekliliğinin benim için bir sorumluluk olduğunu ve bu sorumluluğu hayata geçirmek için derin bir tutku duyduğumu farkettim.

Geleceğin Ayak İzleri – İlk 1000 Zirvesi böyle bir sorumluluğun tutkuya dönüşme hali aslında. Kendi iç yolculuğumda bunun yaşam amacım olduğunu keşfetmem, bu keşfimi projelendirmem ve bu projeyi hayata geçirmemle doğdu. Bir anne olarak kendi çocuğum için en iyisini düşünür, planlar ve hayata geçirirken, kızım Alara dışında dokunabildiğim her çocuğun hayatını değiştirmek için “İlk 1000 Gün”de yaşadığı her şeyin sonraki yaşantısında etkisi olduğunu ebeveynlere, günde birden fazla bebeğe ulaşan profesyonellere ve aslında toplumun tümüne anlatarak yola çıkmaya karar verdim.

Zirveyi annelere annelik serüveninde yalnız olmadıklarını hissettirmek ve daha bilinçli bir annelik dönemi yaşamalarına destek olmak, alanında uzman kişilerden öğrenilmesi gereken bilgilerle bireylerin ilk 1000 günü daha güvenli yaşamalarına olanak sağlamak, ebeveynler, uzmanlar, markalar, kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirerek ilk 1000 gün dönemindeki anne ve bebek sağlığına dikkat çekmek ve ilk 1000 günün önemi hakkında farkındalık yaratan kişi ve kurumları ödüllendirmek amacıyla düzenliyoruz.

Moi Çocuk: Şebnem hanım bu yıl Geleceğin Ayak İzleri – İlk 1000 Gün Zirvesinin kaçıncısını düzenliyorsunuz?

Şebnem Öğredik Çavuşoğlu: Bu yıl Zirve’mizi 3. kez gerçekleştiriyoruz.

Moi Çocuk: Bu kadar zamandır edindiğiniz tecrübeye dayanarak sormak isterim, zirveden beklediğiniz geri dönüşleri alıyor musunuz?

Şebnem Öğredik Çavuşoğlu: İlk 1000 Gün Zirvesi‘ni ilk kez düzenlediğimiz 2016 yılından bu yana büyük bir ilgi gördüğümüzü ve harika geri dönüşler aldığımızı söyleyebilirim.

Ebeveynler, meslekleri gereği anne ve bebeklerle ilgilenen profesyoneller, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, etkileşimi yüksek sosyal medya kullanıcıları ve medya mensupları Zirve’de paylaşım içinde olduğumuz kesimleri oluşturuyor.

Sayısal verilerden bahsetmek gerekirse geçen yılki zirvemiz, katılımın yanı sıra sosyal medyada da büyük ilgi gördü.

Sosyal medyada 3 milyon etkileşim gerçekleştiren zirve, online canlı yayında 15.000’i aşkın kişi tarafından izlendi.

Diğer yandan, toplumsal katkıyı önemseyerek yola çıktığımız zirvemizde ilk 1000 Gün‘ün bilinirliğini araştırmalarımızla ölçümlüyoruz.

2016 ve 2017 yılında gerçekleştirdiğimiz  araştırmalarda ilk 1000 Gün‘ün bilinirliğinin %25‘ten %35‘e yükseldiğini görüyoruz.

Bilinirlik ile ilgili olarak 2018 araştırma verisinin de yükseliş olarak geleceğine inanıyorum. Bu yılki araştırma sonucumuzu da merakla bekliyoruz.

Moi Çocuk: Yani amacınıza ulaştınız doğru mu?

Şebnem Öğredik Çavuşoğlu: Evet Geleceğin Ayak İzleri – İlk 1000 Gün Zirvesi ile her yıl amacımıza ulaşıyoruz ama yolumuz uzun ve sorumluluğumuz büyük.

Bu yüzden her yıl daha fazla ebeveyne dokunarak, refahı yüksek bir toplum yaratmak üzere çalışmaya ve Zirve’mizi daha büyük hedeflerle sürdürmek konusunda kararlıyız.

Moi Çocuk: Bu yıl bizi hangi süprizler bekliyor? Konuklarınız kimler?

Şebnem Öğredik Çavuşoğlu: Bu yıl yine çok zengin bir içerik oluşturmak için; en çok ihtiyaç duyulan konuları özenle seçmeye,

 • İlk 1000 Gün’de değinilmesi gereken en önemli konulara birbirinden değerli uzman konuklarla dikkat çekmeye çalıştık.
 • Şebnem Öğredik Çavuşoğlu: Danışma Kurulumuz ve Bilimsel Kurulumuz ile birlikte,
 • anne ve babalardan aldığımız geri bildirimleri de dikkate alarak,
 • harika bir program oluşturduk.
 • İlk 1000 Gün’ün Önemi’ni YİSAV Başkanı Prof. Dr. Ferit Saraçoğlu’ndan dinleyeceğiz.
 • Bilimsel Kurul Başkanımız Prof. Dr. İlknur Kılıç başkanlığında gerçekleşecek Bilimsel Oturum’da; Ateşli Çocuğa Yaklaşımı, aynı oturumda Uzman Dr. Canan Kocaman Yıldırım ile Ateşli Havaleye Yaklaşımı ve çocuk nöroloğundan gelişim önerilerini, Yrd. Doç Dr. Muhammed Mehtar’dan Beslenme ve Uyku Sorunlarını dinleyeceğiz.
 • Hacettepe Ünizversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ile Aşıların Önemi’ni konuşacağız.
 • Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı, Zirve’de anne ve babalar için, İlk 1000 Gün’de Bebek Beslenmesi’ni tüm yönleriyle ele alacak.
 • Uzman Dr. Anıl Yeşildağ Anne Sütü ve Antibiyotiksiz İyileşme Staratejileri başlıklı konuşmasıyla annelerin aklındaki bir çok soruyu yanıtlıyor olacak.
 • Her yıl anneler kadar, babaları da ağırlamayı çok önemseyen bir platform olarak, bu yıl AÇEV ile İlgili Babalık konuşacağız.
 • Öğleden sonra; Zirve konuğumuz Prof. Dr. Üstün Dökmen, İlk 1000 Gün içeriğinde hazırladığı harika bir oturumda bizimle olacak.
 • Prof. Dr. Mehmet Reha Cengizlier ile Atopi ve Koruyucu Bakımı, Uzman Dr. Başak Namdar Çelikkan ile Gazlı ve Kolikli Bebeğe Yaklaşımı, Prof. Dr. Emel Güngör ile Prebiyotiklerin Ciltteki Etkisi’ni konuşacağız.
 • Daha Uzun Süre Anne Sütü ve Zihinsel Gelişimin Temeli/Anne-Bebek İletişimi konulu 2 panel ile de dolu bir program ve zengin bir içerik sunacağız Zirve’de…

Moi Çocuk: Okurlarımıza ve katılımcılarınıza söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Şebnem Öğredik Çavuşoğlu: Zirve katılımı için kayıtlar www.geleceginayakizleri.com adresinde devam ediyor. Bunun dışında İstanbul dışında olan ya da Zirve’ye farklı sebeplerle katılamayacak olan anne ve babalar için web sitemiz üzerindeki tüm sosyal medya hesaplarımızdan canlı yayın ile Geleceğin Ayak İzleri – İlk 1000 Gün Zirvesi’ni izleme olanağı sunacağız.