Sağlık

3 Soruda Bahar Alerjisi

Snapseed

Moi Çocuk: Bahar aylarında artan alerji tipleri var mıdır? 

Prof. Dr. Fehim Yaşar Anlar: Günümüzde artık toplumun önemli bir kısmında allerjik hastalıkları görmek mümkün. Solunum yolu alerjisi dediğimiz alerjiler, alerji nezle ve astım olarak bilinir. Bu hastalıklar yıl boyu devam edebildikleri gibi sadece mevsimsel özelliklerde gösterebilirler. İlkbahar ve sonbahar aylarında polen alerjisi olanlarda ortaya çıkan burun akıntısı, burun tıkanıklığı, kızarıklık hapşırma gibi belirtiler allerjik nezleyi düşündürür. Yine bu dönemlerde öksürük, nefes almada zorlanma, hışıltılı solunumu olanlarda da polenlere bağlı mevsimsel astım düşünülmelidir. Bu dönemde gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık olanlarda allerjik konjonktivit olasılığı düşünülmelidir.

Moi Çocuk: Ne gibi önlemler alınabilir?

Prof. Dr. Fehim Yaşar Anlar: Polen alerjisi olanların, polenlerin etkisinden korunabilmeleri zordur ancak bazı basit önlemler faydalı olabilir. Pencelerin kapalı olması veya açılmak zorunda kalındığı günlerde tül  perdelerle iç ortama toz girmesinin azaltılması,  araçlarda polen filtrelerini kullanılması ve araç camlarının kapalı olması, havada polenin yoğun olduğu sabah erken ve akşam saatlerinde açık hava aktivitelerinden kaçınılması, çamaşırların açık havada kurutulmaması çoğu zaman şikayetlerin kontrolüne katkı sağlar.

Moi Çocuk: Tedavisi mümkün mü?

Prof. Dr. Fehim Yaşar Anlar: Alerjik hastalıklara bağlı sorunlara yaklaşırken en önemli adım etkenden uzak durmaktır. Şayet yeterince korunma sağlanamıyorsa belirtileri azaltacak ilaçlar önerilebilir, bunun için antiihistaminler, nefes açıcılar, inhale steroidler, mast hücre stabilizatörleri, lökotrien antagonistleri çok çok geniş yelpazede ilaç seçimleri mümkündür. Belirli koşullarda da immünoterapi seçenekleri de vardır. Doğru korunma ve tedavi ile alerjik hastalıkların etkileri günlük yaşam kalitesini bozmayacak şekilde kontrol edilebilir. Böylece çocukların aktif bir şeklide okul, dış ortam, spor aktivitelerine devam etmeleri sağlanmış olur.

Prof. Dr. Fehim Yaşar Anlar

Bölüm Başkanı- Çocuk Allerji

Söğütözü Hastanesi

yanlar@bayindirhastanesi.com.tr