Söyleşi

Topluma karşı sorumluluk bilinci olan şirketler ve projeleri… Hayallerimizi Kodluyoruz…

Türkiye’nin en büyük sanayi ve ticaret kuruluşu olan Koç Topluluğu’nun madencilik faaliyetlerini yürüten şirketi Demir Export A.Ş., başlattığı Hayallerimizi Kodluyoruz projesi ile toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik farkındalığı bir adım ileriye taşımaktadır. Bu proje ile ilgili bütün sorularımızı, Demir Export İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Müdürü ve aynı zamanda Proje Yürütücüsü olan Ceren Ertem Çimen’e sorduk.

moi çocuk: Ceren hanım öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Ceren Ertem Çimen: Doğma büyüme Ankaralıyım. TED Ankara Koleji’ni 1997 yılında bitirdikten sonra, 2001 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldum. Lisans eğitiminin ardından yine aynı üniversitede, önce İşletme ardından da İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı alanında yüksek lisans eğitimlerimi tamamladım.

Kariyerime bankacılık alanında mali analiz üzerine başlasam da sonrasında hep İnsan Kaynakları alanında devam ettim. 3 sene perakende sektöründe çalıştıktan sonra Koç Holding bünyesinde Türk Traktör’de 10 sene görev yaptım. 2017 yılının Temmuz ayında, Türk Traktör İnsan Kaynakları ve Yetenek Yönetimi Müdürlüğü görevimden ayrılarak, Koç grubunun madencilik alanında faaliyet gösteren şirketi Demir Export’a İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Müdürü olarak geçtim.

Koç grubunun insan odaklı ve topluma duyarlı yaklaşımı benim kariyerimi geliştirirken bana ışık tuttu, yol gösterdi. İnsan kaynakları kariyerim boyunca insanların yaşamına değer katmak, daha fazla katma değer yaratabilecekleri bir çalışma ortamı yaratmak amacı hep odak noktam oldu. Soma’da başlattığımız Hayallerimizi Kodluyoruz Projesi ve daha öncesinde yürüttüğüm Parlayan Yıldızlar, Filizlerin Mucizeleri gibi ödüllü projeler insanların, çalışanlarımızın paydaşlarımızın yaşamına kattığımız katma değer açısından kariyerimde benim için en kıymetli  olanlardı.

Şirket içinde ve dışında gönüllü mentorluk yapıyorum. Aynı zamanda koçluk ile ilgileniyorum. Evliyim, bir oğlum var. Hayatımın bir başka vazgeçilmesi ise spor… Uzun yıllar TED Ankara Koleji’nde lisanslı voleybol oynadım. Halen tenis, pilates ve yoga ile ilgileniyorum. Aynı zamanda ulusal artistik buz pateni hakemiyim.

moi çocuk: Kadınlara ve öncelikle kız çocuklarına yönelik tasarlanan projenin çıkış noktası, amacı ve kapsamı nedir?

Ceren Ertem Çimen: Demir Export, Türkiye’nin en büyük sanayi ve ticaret kuruluşu olan Koç Topluluğu’nun madencilik faaliyetlerini yürüten şirketi. Koç Grubu toplumsal cinsiyet eşitliği faaliyetlerini daima öncelikleri arasında tutan, gelişime ve dönüşüme yönelik çalışmalarıyla daima ön planda olan bir yapı. Biz de 60. yılını tamamlamış ve sektöründeki öncü çalışmalarıyla bilinen bir şirket olarak büyümeye devam ederken, topluma olan sorumluluklarımızı da her zaman göz önünde tutmaya gayret ediyoruz. Demir Export olarak geleceğe yatırım ve gelişime destek en önemli prensiplerimiz.

Hayallerimizi Kodluyoruz projesini insana ve topluma karşı sorumluluğumuzun bilinci, vizyonumuzun ve hayallerimizin bizi geleceğe taşıyacağı inancından yola çıkarak başlattık. Sürdürülebilir bir geleceğin temel yapı taşlarından biri nitelikli eğitim imkanı…

Projemiz ile gelecek nesillerde toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik farkındalığı artırmak, davranış değişikliği yaratmak ve topluma umut vermek; bunu da aileleri de işin içine katarak STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) alanlarında kız çocuklarının sayısını arttırmayı hedefleyerek yapıyoruz.

Projenin ilk aşamasında, Manisa Eynez bölgesindeki Demir Export çalışanlarının eşlerine İş Sağlığı ve Güvenliği, Etkili Aile İletişimi, Etkili Ergen İletişimi ve Kadın Sağlığı konularında eğitimler verilecek. Hayallerimizi Kodluyoruz projesinin bir diğer bileşeni ise çalışanların kız çocuklarına kodlama eğitimi verilmesi.

Hedefimiz her geçen gün gelişen teknoloji ile iç içe yaşayan çocukların bu teknolojileri daha iyi anlayabilmeleri, bilgisayar kullanma becerilerini geliştirmeleri ve bilişim uygulamalarını yalnızca kullanan değil, yeni uygulamalar üreten bireyler olmaları. Proje kapsamında hayata geçirilecek teknoloji ve kodlama eğitimleri ile hem eğlenceli hem de öğretici yöntemlerle hayallerini ve böylelikle geleceği tasarlayabilecek bir ufka sahip, dijital yetkinlik sahibi bireyler yetiştirilmesini amaçlıyoruz.

Ailelerimizi ise bahsetmiş olduğum eğitimlerle desteklemeyi, aile içi iletişimi sağlamlaştırmayı, kadınlarımızı bu eğitimler ile daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz. Önce hayal edip, sonrasında bu hayallere giden yolda birlikte yürümek istiyoruz.

moi çocuk: Projenin kız çocukları ile ilgili ve bir de ebeveynler için eğitim ayağı var, bunları bizlerle paylaşır mısınız?

Ceren Ertem Çimen: Hayallerimizi Kodluyoruz projesi Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAPV), KızCode Platformu ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi Soma Meslek Yüksek Okulu’nun katkılarıyla hayata geçiriliyor.

Projemizin birinci etabı Nisan ayı itibariyle başladı. İlk aşamada çalışanların eş ve çocukları, babalarının ve eşlerinin iş ortamları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmeleri için, Vehbi Koç Vakfı ve Demir Export tarafından hayata geçirilen Soma MYO Yeraltı Eğitim Ocağı’nda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Soma Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı ve Demir Export İş Güvenliği Uzmanlarından İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimi aldılar.

Bu eğitiminin ardından, çalışanların eşlerine Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAPV) uzmanları tarafından Etkili Aile İletişimi, Etkili Ergen İletişimi ve Kadın Sağlığı konularında eğitim verilmeye başlandı. Eğitimde ayrıca toplumsal cinsiyet ve şiddetsiz iletişim ile çocukluktan ergenliğe değişim konularına da değinildi.

Hayallerimizi Kodluyoruz projesi kapsamında eşzamanlı olarak çalışanlarımızın kız çocukları ise kodlama eğitimi almaya başladılar. STEM Uygulamalarının artan önemi ve hayal kurmanın hedefe ulaşmadaki katkısı, bizim bu projemizin bir ayağını kodlama eğitimi olarak şekillendirmemize yol açtı.

Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) sözcüklerinin baş harflerinden oluşan “STEM” son zamanlarda küresel olarak yaşanan dijital dönüşümü yakalayabilecek ve hatta yön verebilecek bireyler yetiştirilmesi için gereklilik arz eden bir beceri.  STEM, temelinde küçük yaşlarda sahip olduğumuz yaratıcılığı kullanarak ve tetikleyerek problem odaklı çalışmaya, çocuklardaki merak duygusundan yola çıkarak çözümler bulmaya odaklı bir sistem. Matematiğe veya Fen’e sadece ders olarak bakmasındansa, edindiği bilgileri hayatında uygulamasına olanak sağlayacak bir yapı.

Hayallerimizi Kodluyoruz projesi sonunda KızCode platformunun kurucusu Müjde Esin ve uzmanlar tarafından eğitim alan kız çocukları, uluslararası bir kodlama sertifikası sahibi olacaklar. Bu süreçte başarılı olan ve eğitimine başarıyla devam eden çocuklarımızı Demir Export tarafından verilecek burs, ileride gerçekleştirecekleri projelere mentorluk ve kariyer danışmanlığı gibi destekler de bekliyor.

moi çocuk: Proje ile ilgili, ailelerden geri dönüşler nasıl?

Ceren Ertem Çimen: Projeye ilgi çok yoğun ve bundan çok memnunuz. Hepimiz biliyoruz ki başarı ve gelişim ailede başlıyor. Çalışanlarımızın eşlerine ve kız çocuklarına ilerideki yaşamlarında büyük katkıda bulunacağına inandığımız bu eğitimlerin gelişerek devam etmesini arzu ediyoruz. Hayallerimize birlikte ilerlemek için çıktığımız bu yolda, projemizin tüm Demir Export ailesi tarafından aynı heyecanla benimsendiğini görmek bizler için büyük mutluluk.

Hazırlayan: Özge Özay Sökmen