Ayşe Özay Ekmekçi

Kendi işini kendin yap Çocuk!

Artık 5 yaşı doldurdu Teoman,

Hayat koşuşturması içinde anneleri bence en çok yoran/beni en çok yoran hatırlatmalar oluyor en azından bizim evimizde bir süre önce öyleydi. Genelde sizin yaptığız hazırlıkları artık miniğe paslana zamanı geldi/bizim için gelmişti, çanta hazırlamak, uykuya hazırlık, uyanma ritüeli gibi hemen hemen her gün yaptığınız işlerin sorumluluğunu ona vermeye ne dersiniz?

  1. win-win, hem sen kazanacaksın hem de çocuk kazanacak, bir süre rutin oluşturmak için emek harcadıktan sonra artık ipleri ona bırakmanın zamanı gelecek, işte o zaman SEN YORULMA ANNE, keyfine bak cüce hazırlanıyor.
  2. Bu durumdan o ne kazanacak; sorumluluk alacak, bu ona da iyi gelecek, kendi işini kendin yapmanın keyfini sen biliyorsun bırak o da tadına baksın. Artık bir birey olarak evde kabulünün tadını çıkartsın.
  3. Bazı hazırlıkları sen yaparken neler oluyor? Bu esnada çocuk vaktini nasıl geçiriyor? Ne yapacak ya oyun oynayacak, ya tv izlemek isteyecek ya da “off puf ben sıkıldım” diyecek. Sen onu hazırlamaya çalışırken bir de oyalamaya çalışacaksın, aya ne yorucu. Bırak vaktini kendi işine yarayan işlerle geçirsin.

Peki iyi güzel tamam da bu nasıl olacak?

  1. Ritüellerini resimlerle odasına asın, sıralamayı ve yapması gerekenleri oradan takip etmeye çalışsın siz de ona bu tablonun nasıl kullanılacağını anlatın. Uyku öncesi mesela, tuvalet yapılıcak, çizin bir klozet, elleri yıkanacak çizin, dişler fırçalanacak, pijamalar giyilecek, bunları internetten görsel çıktıları ile yapabilir veya kendiniz çocukla beraber çizip boyayabilirsiniz.
  2. Okula, spora, kursa giderken çantasına neler koyacağını bir tablo ile resimlendirin,  eksiklerini oradan takip etsin.

Sonuç;

  1. Bir süre sonra artık hatırlatmalara gerek kalmadan kendi sorumluluğunda olan işleri kendi yapmaya başlayacak ve üzerinizdeki bir yükü paylaşmış olacaksınız. İşte size kahve içmeye zaman…
  2. Aynı zamanda kendisinin, ailenin ve evin bir bireyi olarak kabul edildiğini ona da bazı sorumluluklar verildiğini fark edecek. Bu sayede özgüven geliştirecek, sorumluluk almanın ilk adımlarını atacak, okula veya spora/ kursa eksik eşya götürdüğünde ise  bedelini kendisi ödeyecek.

Ah harika! inanın, bence siz de uygulayın o kadar rahatım ki artık hadiler bitti, benim açımdan koşuşturma son buldu, evet evde koşturan biri var ama o Teoman :)))

Ayşe Özay Ekmekçi