Gelişim

LGS’ye Sayılı Günler Kala Ailelere Öneriler

1632018103045815_sinav-ilani

İnsanı en fazla endişelendiren nedenlerin başında geleceği ile ilgili yaşadığı belirsizlikler gelmektedir. LGS sınavı ile ilgili bu sene yaşanan belirsizlik hem öğrencilerin hem de ebeveynlerin kaygısını çok artırdı. Çok yakın zamana kadar sınavın içeriğinin ne olacağı, nasıl uygulanacağı ve ne kadar süreceğinin netleşmemesi özellikle ergenlik döneminde olan öğrencilerin bu süreci yönetmesini daha fazla zorlaştırdı. Sınava sayılı günler kalan öğrencilerin sınav kaygısının artmış olması oldukça normaldir. Kaygı, sınava bağlı olarak yaşanan korku ve endişe içeren inançlar olarak ifade edilebilir. Yani öğrenci sınavı bir tehdit olarak algılamaktadır. Hatta bu dönemde öğrenciler çoğunlukla geçmişte yaşadığı başarılarından ziyade başarısız olduğu sonuçlarına odaklanıp bunları kartopu gibi zihninde büyütebilir, bu süreci kendisi için içinden çıkılamaz bir hale sürükleyebilirler. Bilişsel düşünce süreçlerinin bir ürünü olarak ortaya çıkan kaygı, ailelerin çocuklarıyla kuracağı iletişime bağlı olarak kontrol altına alınabilir. Burada önemli olan çocuğun kaygı yaşadığını fark edip, bunu yönetebilecek hale gelebilmesidir. Çünkü kolaylaştırıcı başarı kaygısı (facilitating achievement anxiety) kişinin performansını artırmaktadır.  Dolayısıyla tehdit olarak algılanan bu sürecin fırsata dönüştürülmesi öğrencinin lehine olacaktır.

Aileler kaygı yaşayan çocukları için neler yapabilir? 

Çocuklarının içinde bulunduğu durumu fark etmeleri için, onlarla her gün nitelikli iletişim
içinde olacakları vakit yaratmalıdırlar. Televizyonun açık olmadığı, cep telefonlarının kapalı olduğu, o esnada başka işlerle uğraşmadıkları tamamen onlara odaklı geçen en az 30 dk lık vakit bu süreçte çok gereklidir. Onları gerçekten dinleyerek duygularını tamamıyla ifade etmesine izin veren yaklaşım sergilemelidirler. Çocuklar anlaşıldığını hissettiklerinde yaşadıkları duygu yoğunluğu azalacak ve duygularını tanımlayabileceklerdir. Özellikle içinde bulunduğu durumu kendi kelimeleriyle ifade etmek onları oldukça rahatlatacak ve duygularını yönetebilmesine imkan sağlayacaktır.

Aileler çocuklarının sınava gireceği okula en geç sınavdan 2-3 gün önce birlikte giderlerse, belirsiz olan bir faktörü daha ortadan kaldırmış olurlar. Öğrencilerin sınava gireceği yeri bilmesi ve sınav ortamının fiziksel koşullarını zihinlerinde resmetmesi, kaygıyı yönetmeyi kolaylaştırır.

Bu zamana kadar bu sınavın onların gelecek yaşantılarındaki seçimlerine ne şekilde etki edeceği yani sınavın önemi hakkında pek çok konuşmalar yapılmıştır. LGS’ye sayılı vakitler kala aileler artık sınav sonuçlarına anlam yükleyecek bu tarz konuşmalardan kaçınmalıdırlar.  Şu anda öğrencilerin en az ihtiyacı olan şey yüksek beklenti hissinin onlara geçmesidir.

Düzenli uyku ve sağlıklı beslenme rutini çocukların zihinsel işlevlerini artırır. Bu anlamda aileler yıldırıcı olmadan, sınava kadar çocuklarının uyku ve beslenme düzenlerine özen göstermelidirler.

Çocuklarının olumsuz anlamda etkileneceğini düşündüğü insanlarla ve/veya arkadaş çevresiyle görüşmesi kısıtlanmalıdır. Kısa zaman için aileler kendi sosyal aktivitelerini sınırlandırabilir. Şu aralar, çocuklarının daha dingin ve huzurlu bir çevrede olması onların ruhlarını sakinleştirecektir. Bununla birlikte gün içinde yapacakları 2-3 dk lık nefes egzersizleri de aynı zamanda onların hem daha berrak düşünmelerine hem de odaklanmalarına yardımcı olabilir.

Zorlu bir sürecin sonuna yaklaşmaya az kala ailelerin çok emek harcadıkları, pek çok fedakârlıklar yaptıkları, zaman zaman kendilerinin dahi yönetemedikleri ya da çıkmazlara girdikleri bu yolculuğun en iyi haliyle noktalanabilmesi için siz değerli ebeveynlerin daha sabırlı, daha hoşgörülü, daha uzlaşmacı ve daha sakin  olabilmesi dileğiyle…

Sınava girecek tüm öğrencilere başarılar dilerim.

Sevgilerimle

Dr. Özgün Özmen

http://ozgunozmen.com/blogDetay/72/lgs-ye-sayili-zaman-kala-ailelere-oneriler