GelişimKategorisiz

anne babalar, araba yolculukları bizden korksun!

b3503f4b-ddbe-4faa-be83-bb8e79d4092a

Çok sık uzun araba yolculuklarına çıktığımız yaz aylarında, 3 saatten fazla süren yolculuklar çocuklu aileler için bazen çekilmez bir hal alabiliyor.

Moi Çocuk ekibi tecrübe ve uzman görüşleriyle harmanladığı araba yolculuğu seyahat rehberini gururla sunar;

BEBEKLİ AİLELER İÇİN!

Öncelikle bebekli aileler için uzun araba yolculuklarında, yolculuk saatini seçerken dikkatli olmalarını öneririz. Bebeğinizin en aktif ve en enerjik olduğu saatlerde yola çıkmayın. Devamlı hareket etmek isteyen çocuk araba koltuğunda oturmak istemez ve huysuzlanmaya başlar. Araba yolculuğunuzu, bebeğinizin uyku saatlerine denk getirip, karnını doyurup yola çıkın ve sakin müziklerle uyumasına yardımcı olun. Yolculuk süresinin çoğunda uyuyan bebeğiniz, uyandığında yeni bir yere varmanın heyecanı ile daha dinlenmiş ve keyifli olur.

HADİ ANNE! DERYA TOPÇU ÖNERİYOR! 

Sosyal medyada @hadianne olarak bildiğimiz ve severek takip ettiğimiz Derya Topçu, araba yolculuğu yapacak ailelere öneriyor; “Seyahat süresini parçalara ayırın. Çocuklar seyahatin başında, film, video izlemek, tablet oynamak gibi aktiviteler yapmasın. Bu tip aktiviteler seyahatin sonuna, sıkılıp yorulabilecekleri zamana bırakılmalı. Seyahati 2’şer saatlik bölümlere ayırın. Her bölüm için, boyama, kitap okuma, ailecek oynanacak oyunlar gibi aktiviteler belirleyin. Her 2 saatin 1 saatinde bu aktiviteleri beraber yapın, geri kalanında da kendi yapsın. Devamlı dinamik geçen bir yolculuk, eğlenerek vakit geçirmesini sağlarken, ailecek bir şeyler yapmak huzur verir. Bu tip bir yaklaşım, alışkanlık kazanınca seyahatler sorundan keyife dönüşür.”

EVDEN AÇ AMA HAZIRLIKLI ÇIKIN! 

Uçak yolculuğu gibi kısa seyahatlerde evden her zaman tok çıkılmalı, çocuğunuzun açlığının sebep olacağı huysuzluk haline çare bulamayabilirsiniz. Ama uzun süreli araba yolculuklarına evden hazırlıklı ve aç çıkarsanız uzunca bir süre arabada servis, yemek yemek ve araba piknik konseptiyle keyifli vakit geçirebilirsiniz. 

 

Hazırlayan: Özge Özay Sökmen