GelişimKategorisiz

Okumadan seyahate çıkmayın

140c9eb0-4ee7-4ccd-b1d9-9181349c56c0

ÇOCUKLARLA SEYAHAT KANUNU

Çantalarda son giren ilk çıkar kuralı nedir?

Bazı yazılı olmayan ama her ailede uygulanan kurallar vardır. Seyahatlerde de bunlardan en önemlisi çantaya “son giren ilk çıkar kuralı”dır. 

Çocuklarla seyahatte eşyaları yerleştiriş şekliniz ve yerleri çok önemlidir. Sırt çantanızın içinde düzensiz bir durum olmamalı. Acil ihtiyacınız olan eşyalara ulaşamazsınız. ‘Son giren ilk çıkar’ mantığıyla hareket edin. Yiyecek, içecek, emzik, bez malzemeleri, ilaç ve oyuncaklarını ihtiyaç sırasına göre yerleştirin. Varış yerine kadar rahatça erişebilmeniz seyahatin sakinliği açısından önemlidir. Acil ihtiyacınız olan eşyaları en son yerleştirin. 

Fotoğraf Makinesi

Seyahat öncesi çocuklarınızın da kullanabileceği ve sadece fotoğraf çekme özelliği olan bir makine edinin. Uzun bir süredir her kareyi telefonlarımızla çektiğimiz için belki çekmecelerinizde ne yapacağınızı bilemediğiniz eski dijital makineleriniz çocuklarınızı bekliyordur? 

Nelerin fotoğrafını çekeceğine siz karar vermeyin. Onlar bizim göremediklerimizi görürler, kaçırdığımız detayları yakalarlar. Yol boyunca, gördükleri onlar için anlamlı, güzel kareleri çekmelerine teşvik olun. Seyahat dönüşü gezginin fotoğraf albümünü oluşturun. Eve döndüklerinde ceplerinde anlatacakları bir sürü hikayeleri olur. Seyahatler uçsuz bucaksız hayaller kurmak için en uygun zamandır. Bırakın bunları biriktirsinler. 

Kilitli Poşet Kullanın

Seyahat çantasını hazırlarken malzemeleri kilitli poşetlerle ayırın. Valiz içine yerleştirirken öylesine yerleştirmeyin. Aradığınız bir şeyi bulmak çok zor olur. Kilitli poşetlere amaçlarına uygun sınıflandırarak yerleştirin. Örneğin, bezler bir poşette, ıslak mendiller bir poşette, iç çamaşırları bir poşette, kalemler bir poşette gibi. Gittiğiniz yerde yerleşebileceğiniz bir dolap yoksa bile bu şekilde valiz içinde kalabilirler. Çocuklarınızla yaşamı kolaylaştırıcı şeyleri seyahat öncesi planlamak gerginlikleri en aza indirir. 

Kıyafet Hazırlama Sanatı

Kıyafetlerini seyahat öncesi kombinler yapıp valize yerleştirin. Kıyafetleri sınıflandırmadan, üst üste rasgele koymayın. Hem yerleştirmesi zordur hem de kendisinin seçim yapmasını zorlaştırır. Kıyafetlerini bavula rulo ve kombin yaparak yerleştirin. Alt üst çamaşır ve çorap eşleştirmesiyle gün sayısının birer yedekli fazlası olarak sayarak takım rulosu yapıp valize koyun. Sabahları bir ruloyu kendisine verip kendisinin giyinmesini sağlayın. Neyi neyle giyecek stresini yaşamadan hayatınızı kolaylaştırmış olursunuz. Seyahat öncesi valiz hazırlamayı onları da dahil eder takım rulolarını birlikte hazırlarsanız, seyahat tadından yenmez.

Seyahat İlk Yardım Kiti

Nereye giderseniz gidin çocuklar ve kendiniz için yanınızda ki taşınabilir bir ilk yardım kiti hayat kurtarır. İçindeki ilaç, sıvı malzemelerin son kullanma tarihleri geçmemiş olsun. Tarihi geçmiş bir ilaç daha büyük tehlikelere yol açar. Küçük bir çantaya kendiniz bir ilk yardım kiti oluşturabilirsiniz. Her şeyin küçük boyunu ve adetlerini azaltarak el çantanıza sığabilecek bir hale getirin. Havaalanında heyecandan sağa sola koşuşturan çocuğunuzun ayağının kayıp düşmesini ve kanayan dizine çözüm bulamadığında yaratacağı stresi göğüsleyebilir misiniz? Küçücük bir yara bandı onu, yarasının çabucak iyileşeceğine inandırır. 

Şimdi iyi tatiller!