KategorisizSöyleşi

@bugundederdımbu Instagram’ın sivri dili

IMG_8416 2

Bloggerlar var, fenomenler var, influencer’lar var, para kazananlar var, uzman var, doktoru var, Instagram’da yok yok. peki kim gerçek kim sahte, kime güveneceğiz, güvenmeli miyiz?

Instagram’da karşıma çıktı, aslında o hepimizin içindeki ses… Gördüğünüz, abartı, gösteriş ve sahte hesaplarla dalga geçiyor aslında hiciv yapıyor. Gelin bakalım, nereden çıkmış bu @bugundederdimbu?

Moi Çocuk: Merhaba, nereden çıktı bu @bugundederdimbu ?

@bugundederdimbu: Biraz arkadaş sohbetinden aslında. Birbirimize gün içinde link atıp “Şuna bak ya!” “İnanamıyorum bu ne böyle” dediğimiz şeyleri paylaşırken bulduğum bir deyim; “Bugün de derdim bu.” Öyle başladı her şey. Sonra çok sıkıldığım bir akşam, whatsapp listemdeki o birkaç kişiye göndermek yerine bir hesap açıp orada paylaşmaya başladım. 

Moi Çocuk: Bir ebeveyn platformu olarak en çok dikkatimi çeken anne-bloggerlar oldu. Sence nasıl bir etkileri var? Neyi “influence” ediyorlar?

@bugundederdimbu: Yani beni influence etmedikleri kesin 🙂 Çok emin değilim, gerçekten o yapmacık metni ciddiye alıp o alışveriş merkezine koşarak giden, aynı anda paylaşmaya başladıkları ve kiminin 8 yaşındaki çocuğunu reklamında kullandığı bezi almayı seçen var mı bilmiyorum. Çevremde hiç yok açıkçası. Bence onu markalara sormamız lazım, hepimiz merak ediyoruz. Bu ancak komedi malzemesi olacak karmaşayı, neyi “influence” ettiğini düşünerek kullanıyorlar? Bunu gerçekten merak ediyorum.

Moi Çocuk: Açıkçası benim markalara olan güvenim bayağı zedeleniyor. Eğer bir marka reklam aracı olarak, şirketinde çalıştırmayacağı vasıfta insanları aracı yapıyorsa ben o marka ile ilgilenmiyorum, senin eleştirdiğin de aslında bu, değil mi?

@bugundederdimbu: Evet tam da bu. Çünkü bu kadar gerçek dışı, birebir aynı metni yazacak kadar yaratıcılıktan uzak, sırf bir çocuk var diye ve o çocuğu da en olmadık şekilde “kullanarak” yapılan bir reklama muhtaçsa bir marka veya vizyonu da ancak bu kadarsa, evet üzgünüm ne güven bağı kalıyor, ne merak. Bunun Pr şirketleri ayağı da çok aynı. Hesapta vardı biri, “Güney Afrika’dan epey takip ediliyor” diyerek paylaşmıştım. Kendisi annelerle, bloggerlerla iş yapan bir Pr şirketi sahibi. Buradan başlıyor işte dert.

Moi Çocuk: Tepkileri çekiyorsun, sana kızıyorlardır.

@bugundederdimbu: Kızıyorlar tabii ki, biri “linç” ettirmek istedi, mesele tam da bez reklamıydı, oğlu bezi bırakalı yaklaşık 4 yıl olmuş, ama doymamış reklamlara. Canlı yayın yaptı “Kesin bir ergen, kesin ufacık bir velet. İyilik kazanacak diyorum, hemen spamleyin yoksa hayatta konuşmam sizinle” gibi şeyler söyledi, izliyordum o yayını. Nihayetinde, o gün DM kutusu “….’in hesabından geldik ama çok eğlenceliymiş burası” diyen takipçileri ile doldu. Çünkü takipçi o insanı sevse de, o bez reklamını yemiyor elbette, o kadar da değil. Bunun gibi çok örnek oldu. “Reklam is coming” diye paylaştığım bir şeyin ardından “valla değil billa reklam değil” diye story atan oldu en son. Kitap yazmasını şaka konusu yaptığım biri, “hepinize okutucam o kitabııı!!!” Diye ayar yaptı mesela, o da ayrı bir eğlenceydi.

Moi Çocuk: hahahahah

Moi Çocuk: Sosyal medyada herkes uzman değil mi? Peki gerçek uzmanlar nerede sence?

@bugundederdimbu: Gerçek uzman olan ve sosyal medyayı etkili ve ölçülü bir şekilde kullanan bir avuç insan var. Onları tenzih ederim. Fakat o “herkes uzman” durumu gerçekten bezdiriyor. “Bez bırakma dosyası” “EfeSu okula nasıl başladı” “Bombilibom Otuz Dört Aylık” falan başlıkları gördü bu gözler!

Moi Çocuk: Hiciv yapan hesaplarda çok arttı ve senin gibi hesaplarda, acaba yavaş yavaş etkileri azalıyor mu?

@bugundederdimbu: Bilmiyorum. Azalıyor olmalı ki kızıyorlar. Ya da azalacağının farkındalar zaten belki de. Hiciv yapan hesaplar olmasa da bu saçma reklam döngüsü sonsuza kadar süremez ki zaten. Bu tür şeylerin hep belli bir zamanı var, onun da sonuna doğru geliniyor galiba. O yüzden telaşla “sizde durumlar nasıl” yazıyorlar ya da “bakın beğenmezseniz üç gün sesim çıkmayacak” gibi şeyler yazıp ertesi gün geri dönüyorlar.

Moi Çocuk: Çok komikler, sürü gibi… ordu gibi…

?

Moi Çocuk: Bu bir fikirdi ??

:)))))))

Moi Çocuk: Röportajlarda, soru düşünmek için zaman kazanma taktiğiydi, düşündüm, takipçilerinin sana katkısı oluyor mu?

@bugundederdimbu: ”Başkalarının katkısı oluyor mu” diye soracak olursan 🙂 …. Evet çok fazla direct mesaj geliyor -çok fazla soru geldi mecbur söylüyorum küpem bilmem nereden gibi oldu ama- ve çoğunu okuyorum, değerlendiriyorum, hiçbiri bomboş ya da “ya ne alakası var şimdi” tadında şeyler olmuyor. Hesabı takip eden, yorum bırakan herkes çok eğlenceli.

Moi Çocuk: Beğendiğin bloggerlar var mı, takip ettiğin, insanlara bir şeyler katabileceğini düşündüğün?

@bugundederdimbu: Elbette var ve çok var. Ama onları tabii ki başka bir hesaptan takip ediyorum. Bugün de derdim bu hesabının keşfet’i tam bir felaket zaten!

Moi Çocuk: Bazen kendimi değişik bir senaryo içinde hissediyorum. Instagram hayatları ve gerçek hayatlar diye iki ayrı bölüm var. İki hayat birbiriyle asla ilişkili değil. Instagram sahip olamadıkları, ama güç kaynakları, para kazandıkları yer. Peki gece kafayı yastığa koyduklarında ne oluyor? Mutsuzlukları uyutuyor mu? Çok eminim çünkü buram buram mutsuzluk akıyorlar…

@bugundederdimbu: Herkesin öyle bir anı var bence. Kendisiyle kaldığı ve içindeki o minik bir zerre olsa da, o özün aslında neyin ne olduğunu kendisine söylediği an. Kimisi için başını yastığa koyduğu an işte, bildik tabirle. Ben mesela sayfamın son derece lüzumsuz bir iş olduğunun gayet farkındayım fakat her insanın günlük bir gıybet kotası var, onu kullanıyorum ve bunu topluca yapıyorum. Farkındayım yani. Bu insanlar da bomboş olduklarının, amaçsız olduklarının, bir gün Instagram kapansa boşluğa düşeceklerinin son derece farkındalar. O yüzden telaşla son damlaya kadar sıkıyorlar. Geçen birininki kapanmıştı, çocuğu yanında, kendisi dolu dolu gözlerle story atıyor, “Lütfen destek olun, en son gece iki sularından Instagram’dan mail geldi, size sesimi nasıl duyuracağım…” diye, görsen ağlarsın. Dert işte.

Moi Çocuk: İnanamıyorum ya! Bu hesabı açarken neyi amaçladın ve geldiğin nokta da devam etme motivasyonun nedir?

@bugundederdimbu: Tamamen eğlenmek için açtım, eğlendiğim sürece devam edecek. Yani “bir sıkımlık diş macunu” reklamları almak için açılmış bir hesap değil. Kimliğimi gizliyorum çünkü böyle çok daha rahat ediyorum, takıldığım hesapların da rahatça sallamaları iyi oluyor. Ne bileyim çalıştıkları bir markayla bağlantılı biri, bir erkek, annelikle alakası olmayan biri, ya da tüm bu Network’un tam ortasında biri miyim hiçbir fikirleri yok ve düşünebildikleri en ileri nokta “takipçi kasıp reklam alacak kesin” ya da “bizi kıskanıyor, sen de yap senin de olsun” gibi şeyler.