KategorisizSağlıkSöyleşi

EYVAH ŞARBON MU?

Bir süredir yazılı, görsel basın ve sosyal medyada paylaşılan haber yorum ve tartışmalar nedeniyle şarbon hastalığı tehlikesi konusu gündemde kalmaya devam ederken, okulların açılmasıyla velilerin bu konuda ki kaygılarını bir nebze azaltmak adına Ankara Bayındır Hastanesi Çocuk Doktorlarından Prof. Dr. Yaşar Anlar’a kırmızı et tüketimi konusunda ki kaygı ve tereddütleri gidermek adına sorularımızı yönelttik.

Moi Çocuk: Şarbon hastalığından çocuklarımızı nasıl koruruz?

Prof. Dr. Yaşar Anlar: Şarbondan korunmak için, çocuk veya erişkin farketmez, hasta hayvanla temas etmemek ve hasta hayvan etinin yenilmemesi gerekmektedir.

Moi Çocuk: Hastalık başka hangi gıdalardan bulaşır? (Yoğurt, süt, tereyağ vs.)

Prof. Dr. Yaşar Anlar: Süt ve süt ürünleri ile şarbonun geçtiğine dair çok nadir de olsa raporlar vardır, pratik hayatta bunu görmüyoruz. Hasta hayvan sütünün mikrobu taşıma olasılığı vardır ve kaynatma mikrobun öldürülmesini sağlar. Pastörizasyon mikrobu öldürür ancak sporların aktivitelerini kaybetmeleri için mutlaka kaynatmak gerekir.

Moi Çocuk: Hastalığın tedavisi mümkün müdür?

Prof. Dr. Yaşar Anlar: Şarbonun 3 formu vardır. Deri şarbonu görüldüğü zaman antibiyotiklerle kolaylıkla tedavi edilir. Bağırsak şarbonu ve akciğer şarbonu tehlikelidir ve tedavisi daha zordur. Etleri daima pişirerek yemek ve çiğ etten uzak durmak lazım.

Moi Çocuk: Alternatif olarak protein içeren besinlere mi yönelmeliyiz, bunlar neler olabilir?

Prof. Dr. Yaşar Anlar: Çocuk beslenmesinde et verilmek istenmiyorsa, protein kaynağı olarak; balık, tavuk, süt, yumurta ve baklagiller, nohutgiller gibi değişik besin kaynakları kullanılabilir.