Gelişim

erkek çocukları ve erkek işleri

IMG_8923

Oğlunuz yüzüne mavi bir kelebek figürü yaptırsa, tepkiniz ne olurdu?

Amerika’da çocuklarla ilgili organizasyonda, palyaçoluk yapan Sandra deneyimlerini twitter hesabından paylaşmış. Çocuğa, yüzüne hangi şekli yapmak istediğini soran Sandra, “Mavi Kelebek” yanıtını alıyor. Anında karşı çıkan anne; “Ona erkeklerle ilgili bir şeyler yap.” diyor. Devamında ise anne oğluna iskelet ve kafatası gibi bir şeyler çizmesini istiyor. Sandra çocuğa “Sen mavi kelebek mi istedin?” diye sorduğunda onaylama yanıtı alıyor. Şiddetle karşı çıkan anne-babanın baskısı üzerine, çocuğun yüzüne kafatası çiziliyor ve Sandra ebeveynlerinden özür dileyerek, çocuğa el sallıyor.  

Sandra, erkek çocuklarının sadece silahlarla oynamasına izin verilmesi ve duygu içerikli temalardan uzak durmasının istenmesinin *Homofobik bir yaklaşım içinde ‘erkekçilik şiddeti’ olduğunu düşünüyor. 

Ve tweetlerinde ekliyor:

“ Evet özür dilerim, mucizevi ve güzel şeyleri sevmene izin verilmediği için, doğanın mucizeleriyle eğlenirken utanç duymana sebep oldukları için. Bunu hep yaşıyorum. Kızların “Erkek İşleri” ile oynayıp, eğlenmesine izin veriliyor. “Erkek gibi kız olmak” normal bir şey. Kız çocukları kafa tası ve köpekbalığı gibi şeyleri seçtiği zaman, anne-babalar umursamaz bir şekilde gülüp, ‘deli kız’ deyip geçebiliyorlar. Çünkü ‘erkek gibi’ ve ‘maskülen’ olmak utanç verici bir şey değil. Ama ne zaman bir erkek çocuk güzel bir şeylerle oynamak istese, bunun ailelerine uygun bir şey olmadığını söylüyor ve kabul etmiyorlar. Biz onlara, sadece şiddet içerikli oyunları tecrübe etmelerine izin veriyoruz. Güzel ve zarif şeyler aslında erkekler için utanç vericidir. Evet biliyorum bu sadece bir yüz boyama meselesi ama benim takıldığım konu ebeveynlerin cinsiyetçi yaklaşımları. Bir dahaki sefere lütfen şunu düşünün; devletler, yeşil alanları yok edip, daha fazla petrol istasyonları inşa edip, nükleer bombalarla gezegeni yok ettiklerinde, dört yaşındaki bu çocuğun yanağına çizdirmek istediği mavi kelebeği ve çizmek zorunda kaldığım kuru kafayı… Sonsöz: Anne beni patronuma şikayet etti.”.

Kaynak: https://www.boredpanda.com/clown-face-painting-gender-stereotypes/

Moi Not: Bu noktada, sadece birkaç bir şey söylemenin daha uygun olacağını düşünüyorum. Devamlı şiddet içerikli karakterler ve onların oyuncaklarıyla oynanmasına izin verilen erkek çocuklarının gelecekte şiddete yatkınlıkları, kendini savunurken sinirlerine daha az hakim olabildikleri bir çok araştırmanın gösterdiği bir sonuç. Kadına şiddet, ruhsatsız silah kullanımı, eğlence anlayışı ile havaya ateş etmeyi bağdaştıran bir toplumda sanırım erkek çocuğu anne-babalarına çok iş düşüyor. İnsan aslında zarif bir varlık. Vücudunun bütünlüğü, uzuvlarının konumlanışı ile yaradılışımızda düzen, zerafet ve naiflik var. Nedense bu sıfatlar kadınlara uygun görülmüş ve erkekler için kullanılmayan terimler. Yukarıda ki olayda da gördüğümüz üzere cinsiyet ayrımcılığı, cinsiyetçilik ve *homofobi kavramları, sadece ülkemize has özellikler değil. Bütün dünyanın cebelleştiği ve düzeltmek istenen, dünya barışının kaynağı olarak görülen bir durum. 

Yani size sesleniyorum sevgili erkek çocuk ebeveynleri; lütfen, şefkati, duyguyu ve zerafeti onlardan uzaklaştırmayın, mavi kelebek isteyen çocuğunuza kanatlarından ve nasıl uçtuğundan bahsedin. Temiz düşüncelerini kuru kafaya dönüştürmeyin

 

 

*Homofobi, eşcinsellere ya da eşcinselliğe karşı duyulan nefret, korku, hoşnutsuzluk ya da ayrımcılıktır. Geniş manası ile diğer cinsel yönelimlere sahip olan LGBT kişileri de içerir. Sıfat olarak, homofobik şeklinde kullanılır. 

Hazırlayan: Özge Özay Sökmen