Kategorisiz

Sıcacık Bir Mutluluk; Salep

Salep, Orchidaceae (orkideler) ailesinin birçok türünün toprakaltı yumrularından elde edilen bir içecek aslında. Kurutulan yumrular dövülerek toz haline getirilir. Elde edilen bu toz ise kullanılacak hale gelmiş olan saleptir…

Salep, ülkemizde Muğla, Kastamonu ve Isparta şehirlerinde yetiştirilmektedir. Dünyada ise en büyük salep üreticisi ülkeler Yunanistan ve Fransa’dır. Ancak burada değinilmesi gereken çok önemli bir nokta varki o da; bu bitkinin neslinin tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olduğudur. Bu nedenle bu bitkinin elde edilmesi ve korunmasında hassasiyet gösterilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Özellikle Maraş Dondurması olarak bilinen, dondurmaya tat ve koku kazandıran, dünyada sadece Kahramanmaraş’ın dağlarında yetişen bir orkide türünden elde edilen saleptir.

Tarihçilere göre, Orta doğu’ya özgü bir içecek olan salep, kahvenin yaygınlaşmasından önce Avrupa’da, özellikle de İngiltere’de “Salep Dükkânları”nda satılır, tereyağlı ekmekle birlikte servis yapılırdı. Ancak, kahvenin yaygınlaşmasıyla bu gelenek zamanla yok olmuştur.

Salebin ayrıca kuvvet verici ve besleyici özelliği de vardır (Eski gemiciler bu nedenle, uzun seferlere çıktıklarında yanlarına mutlaka salep de alırmış, kumanyaları azaldığında günlük 2 litre suyla birlikte 30 gr toz saleple günlük enerjilerini sağlarlarmış). 

Sağlımız üzerindeki faydaları yüzyıllardır bilinen salep; ishal, mide-bağırsak iltihaplanmaları, bronşit ve öksürüğe karşı kullanılmaktadır. Bileşiminde nişasta, seker, misülaj ve azotlu maddeler vardır. Afrodizyak etkisi vardır. Kış aylarında sevilerek tüketilen sıcak içeceği yanında başta dondurma sanayi olmak üzere birçok gıda maddesinde de kullanılmaktadır.

Salep ve Faydaları:

Kış günlerindeki favori içeceğimiz sahlebin; barsak çalıştırmada, öksürük ve bronşitte, bağışıklık sistemini güçlendirmede faydası var. 

Salep müsilaj özelliği sayesinde dokular üzerinde yumuşatıcı etki yapar, bir nevi dokunun üzerinde geçici bir katman oluşturarak, dokuyu korur ve rahatlık verir. Bu nedenle özellikle öksürük tedavisinde oldukça etkili olduğu görülmektedir. Özellikle mide rahatsızlıklarında etkili olan salep, hazmı kolaylaştırarak midenin rahatlamasını sağlıyor. Bunun yanı sıra tarçınla birlikte tüketiminde ise özellikle üst solunum yollarında oldukça etkilidir.

Ancak içerdiği karbonhidrat ve şeker nedeniyle ölçülü tüketilmesi gerekir.. Özellikle diyabet hastalarının tüketmesi uygun değildir.

* Öksürük ve bronşit tedavisinde destek olarak kullanılabilir,
* Kabızlığı önler,
* Zihni güçlendirir..
* Basur hastalığının tedaviside kullanılabilir,
* Adeti düzensizliklerinde faydalıdır..
* Bağırsaktaki kurtların düşürülmesine yardımcı olur..
* Vücut ısısnı dengeler..

Salep Besin Değerleri

Bir Porsiyon İçime Hazır Salep ve Besin  Değerleri:

Protein ​​4,1 g
Yağ​​​ 2,4 g
Karbonhidrat​ ​10,2 g
Kalsiyum ​​153 mg
Demir ​​​0,1 mg
Fosfor​​​ 119 mg
Çinko ​​​1 mg
Sodyum ​​63 mg
A Vitamini ​​256 IU
Tiamin​​ ​0,05 mg
Riboflavin​​ 0,21 mg
Niasin​​​ 0,13 mg
C Vitamini​​ 1 mg
Kolesterol ​​10 mg
Enerji ​​79 Kcal

Biliyor muydunuz ?

Salep içeceğinin “mutluluk veren besinler” listesinde olduğunu biliyor muydunuz ?

Uzm. Dyt. H. Banu SALMAN