GelişimSağlık

Okul kıyafetlerinde nelere dikkat edilmeli?

5d5febb1-be9d-4016-8025-66d160a11d5d

Okulların henüz açıldığı günlerde, okul hazırlığı, alışverişi henüz devam ediyor. Çocuğunuza okul kıyafeti seçerken dikkatli olmak gerekiyor. Peki kıyafet seçerken nelere dikkat edilmeli? Türk Dermatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, okul kıyafeti seçimiyle ilgili merak edilenleri cevapladı.

Çalıkoğlu, “Çocuğunuza okul kıyafeti alırken giysilerin sağlıklı kumaşlardan olmasına dikkat etmelisiniz. Bazı tekstil ürünlerinin üretiminde kullanılan boyalar ve kimyasallar çocukların sağlığına zarar verebilir. Bu yüzden pamuk bazlı kıyafetler tercih edilmelidir” diye konuştu. Polyester, naylon, akrilik gibi sentetik kumaşlar vücudun ısı dengesini bozarak aşırı terlemeye neden olabilir.

OKUL KIYAFETİ SEÇİMİNDE “PAMUK” TERCİH EDİLMELİ

Okul kıyafetlerinde teri çeken ve vücudu ıslak bırakmayan pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir. Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, “Terledikten sonra çocukların üzeri mümkünse hemen değiştirilmelidir. Islak kalan bölgelerde halk arasına Samyeli denen mantar hastalığı oluşabilir. Bu mantar tipi sırtta ve göğüste kahverengi lekeler ile ortaya çıkar” dedi. Yani aşırı terleme ve ıslak kalan deri bu durumu kolaylaştırıyor.

DAR KIYAFET SEÇİMİNDEN KAÇININ

Çocukların kıyafetleri çok dar olmamalı, rahat olmalıdır. Dar ve sentetik içerikli kıyafetler sürtünme yaratarak sırtta ve kalçada iltihaplanmalara, kabarık ve kaşıntılı sivilcelenmelere neden olabilmektedir.

SOĞUK HAVALARDA KALIN GİYDİRMEYİN

Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, velileri soğuk havalarda çocuklarını kalın giydirmemeleri konusunda uyardı. Kalın kıyafetler terlemeyi artıracaktır. Özellikle atopik, alerjik bünyeli çocuklarda yünlü kıyafetler uygun değildir. Bu sebeple özellikle alerjik bünyeli çocuklarda pamuklu kıyafetlerin seçilmesi gerekmektedir. Onların yünlü kıyafetlere karşı toleransları düşüktür. Baskılı, renkli, simli ürünlerden uzak durulmalıdır.

AYAKKABIDAN BULAŞAN BOYA EGZAMAYA YOL AÇABİLİR

Günün 7-8 saatini okulda geçiren çocuklar için pamuklu teri çeken ve zararlı kimyasal boyalar içermeyen çoraplar tercih edilmelidir. Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, “Ayakkabıların ve çorapların boyaları ayaklarda egzama, alerjik reaksiyon oluşturabilir. Yine terleme ayakta mantara yol açabilir. Bu nedenle eve geldikten sonra çoraplar çıkarılmalı, ayaklar yıkanmalı ve özellikle parmak araları iyice kurulanmalıdır. Ayak terlemesi olan çocukların çantalarına yedek çorap koyup, öğlen değiştirmelerini sağlarsanız mantar riskini azaltırsınız” diye ekledi. Ayakkabıları modeline, tasarımına göre değil fonksiyonuna göre sağlıklı olanı tercih etmeliyiz.

ÇOCUKLARINIZA AYAKKABI ALIRKEN YARIM YA DA BİR NUMARA BÜYÜK ALIN

Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, çocuklarda sık görülen tırnak batması ile ilgili de uyarılarda bulundu ve okul ayakkabısının yarım ya da bir numara büyük alınması gerektiğini hatırlattı. Ayrıca çocukların ayak tırnaklarının uzun tutulması ve düz kesilmesi gerektiğini vurguladı.

DETERJAN ARTIKLARI ALERJİYE NEDEN OLABİLİR

Çamaşırlar çocuklarımızın cildine direkt temas eder. Deterjan artıkları ve boyalar alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Cilt kurur ve egzama tablosu oluşur. Çamaşırlar yıkanırken deterjan kalıntısı bırakmayan temizlik ürünleri ile yıkanmalıdır. Mümkünse çift durulama yapılmalı ve tüm kıyafetler mutlaka ütülenmelidir.

OKULLARDA KALIP SABUN TERCİH EDİLMELİ

Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu‘ndan bir uyarı da okullarda kullanılan kişisel temizlik ürünleriyle ilgili. Çalıkoğlu “Okullarda sıvı sabun yerine kalıp sabun tercih edilmelidir. Renk ve koku veren tüm ürünler alerjik reaksiyon gösterebilir” diye konuştu.