Yaprak KaramanYazarlar

Zamanı öğrendim…

IMG_9454

Zamanı öğrendim.
Yarıştım onunla…
Zamanla yarışılmayacağını,
zamanla barışılacağını, zamanla öğrendim…

                                                          (MEVLANA)

Hafta sonu *Moi Çocuk ekibi olarak, Türk Zekâ Vakfı’nın düzenlediği VII. Zekâ ve Yetenek Kongresi’ne katıldık. Dolu dolu geçen iki günün sonunda ne kadar çok şey bildiğimi, hiçbir şey bilmediğimi, Şeref Oğuz’un, merhum Sakıp Sabancı’nın öğütlerinden birini bizimle paylaştığında Sabancı’nın söylediği üzere ‘Her şeyin bir şeyini, bir şeyin her şeyini’ bilmem gerektiğini anladım. 

Bakış açımı değiştirmem gerektiğine, yapay zekânın aslında çok da korkutucu(!) olmadığına, öğrenci olmaktan ziyade talebe olmam gerektiğine ikna oldum. Hayal gücümün aslında benim süper gücüm olduğunu ve bir hayalim varsa bunu anlatmam gerektiğini öğrendim. 

Her insanın zekâ ve yeteneğinin aslında kendine özgü olduğunu ve dünyadaki insan sayısı kadar zekâ ve yetenek olabileceğini düşünmeyi denedim. 

Bir insanın üstün zekâ ve yetenekli olduğunu ya da az yetenekli olduğunu belirlemek için aslında benim gibi normal insanların bir kıstas olduğunu duyunca kendimle gurur duydum ☺  

Ülkedeki eğitim sistemine katılması gereken bir dolu güzel yöntem olduğunu ama özümüzü kaybetmemiz gerektiğini, hiç hata yapmıyorsam bir yerde bir yanlışlık olabileceğini kavradım.

Gelişen, değişen ve hızına yetişemediğimiz dünyanın aslında çok hızlı bir şekilde zihinsel yetimizi kaybetmemize sebep olduğunu duyunca biraz korktum. 

Yukarıda saydıklarım iki gün boyunca dinlediğim konuşmacıların aktardıklarından aklımda yer edenlerden. Çok daha fazlası notlarımın içinde, tekrar okunup, tekrar yazılıp, tekrar sindirilecek notlar. Her konuşmacıyı can kulağı ile dinlemem, açılış konuşmasını yapan, Türk Zekâ Vakfı Kurucusu ve Yönetim Kutulu Başkanı Sayın Emrehan HALICI’nın ‘zaman’ hakkında yaptığı konuşma sebepli oldu. Anın değerini bilmekten o kadar güzel bahsetti ki kendimi ‘an’ a kaptırmadan edemedim. 

…..düşünmediğimiz, hayal kurmadığımız, paylaşmadığımız her an, zaman israfıdır. Oysaki zaman, tek bir anı bile israf edilmeyecek kadar değerlidir. (Emrehan Halıcı)

Çok uzun süredir düşünmekten kaçar oldum hatta mümkünse bunu benim yerime başkası yapsın istiyorum. Hayal kurmayı hiç bırakmadım ama ya olmazsa fikri hep beynimin bir köşesinde olduğundan daha az hayal eder oldum. Paylaşmak kısmına gelince maddi değil manevi kısmı önemli sanırım burada. Ben maneviyatını kolay kolay açan, onu karşısındakine aktarabilen biri olmadım hiçbir zaman. Duvarlarım, çizgilerim kendi içimde, içimi başkasına açmak için çok büyük testlerim var kendimce. Bu sebepten çoğu zamanda hep kendimle paylaşırım. En iyi yaptığım şeyi yapıp, ( burada çok şahane bir yazarım demeye çalışmıyorum, yaptığımda en çok haz aldığım eylem olduğu için en iyi diyorum, yoksa haddim değil iyi yazar sıfatını kendime almak) yazarım sadece. Hala günlük gibi düzenli olmasa da yazdığım bir defterim, aklıma gelenleri karaladığım bir not defterim ve hamile kaldığım zamandan bu zamana kadar kızıma yazdığım başka bir defterim var mesela. Çok uzun zamandır bunlara hiçbir şey yazmadığımı fark ettim. Başkalarını bırak kendimle bile paylaşmıyorum yani artık. 

Yapamadıklarımın yanı sıra yaptığımda mutlu olduğum ‘an’ları da düşünmeme sebep oldu bu güzel konuşma. Kulağımda kulaklık öğle tatilinde iş yerinin bahçesinde kimseyi duymadan yürümek, çok sevdiğim tatlıyı pişirmek, binlerce kez izlemiş olamama rağmen en baştan başlayıp hiç izlememiş gibi izlediğim dizi gibi. Her gün gözümü açtığımda evde görmekten hep çok mutlu olduğum şahane üçlü ile yaptığım her aktivite.  

Çok güzel geçen bu iki gün, uzun zamandır kendim için bir şeyler yaptığım çok kıymetli bir andı ve burada bu yaşananları başkaları ile paylaşıyor olmak da öyle. 

Edindiğim ders, aklımda kalan sözler, kulağımda var olan tını ile artık biliyorum ki yaşadığım her an çok çok kıymetli ve bu kıymeti benim için kıymetli olanlarla paylaşmak çok ama çok daha değerli. Çalışıp kazanamayacağımız tek varlık olan zamanımızı hep sevdiklerimizle, bol kahkahalı geçirebildiğimiz anlarımız olsun.

Sevgiler

Yaprak Karaman

 

*Sevgili Özge ve Ceylan çok güzel bir hafta sonuydu 

 

 

Fotoğraf: Prof. Dr. Saime Şahin