SağlıkSöyleşi

Geb-be Blog Yazarı Pınar Mallı

Untitled-6

“Sancılar başladı… Geri sayımlarda başladı… Peki bir şey eksik… Bütün gebeliğim boyunca benimle bu ana hazırlanan birisi…” Sayısız anneye-babaya bu duyguyu hissettiren Pınar Mallı sorularımızı samimiyetle cevaplandırdı.

Moi Çocuk: Sizi tanıyabilir miyiz?

Pınar Mallı: Sanırım en çok cevaplamakta zorlandığım soru bu. Profesyonel anlamda cevaplayacak olursam Öncelikle insan olmaya çalışan bir kadın, anneliği öğrenen-oğlu llgaz ile büyüyen bir anne, Dünya Ebeler Günü’nde doğan bir Ebe, Geb-be Hamile Danışmanlık Merkezi’nin kurucusu, Geb-be blog yazarı, tüm bunların yanında master öğrencisi, her şeyin ilk önce pozitifini görmeye çalışan ben Pınar MALLI… Ayrıca; yazarak, paylaşarak, telefonlarınıza, bilgisayarlarınıza, her nerede ne yapıyorsanız sizin hayatınıza misafir olarak, bu sefer de gebbepınar oldum. Blogumda uzman gözü ile yazılarımı yazarken – hamilelik günlüğüm ile başlayan anneliğimin bu gününe kadar gelen günlük yazılarım ile de sosyal medyada yer alıyorum. Bu şekilde de normalde yüz yüze gelemeyeceğimiz kadınların hayatlarına ve doğumlarına, emzirmelerine de destek olabiliyorum.

Moi Çocuk: Gebeliğiniz sona erdiğine göre artık sadece “ebe Pınar”sınız, doğru mu? Yaptığınız ebeliği bize açıklar mısınız?

Pınar Mallı: Hamilelikte hem ebe hem gebeydim, gebelik gitti kaldım yine Ebe Pınar’a Dünya da değil ama Türkiye de yeni olan bir kavram olan “serbest ebe” olarak çalışıyorum.

Geb-be isminde 2012 yılında kuruduğum okulumda eğitimler veriyorum. Herhangi bir kurum ya da kuruluşa bağlı değilim. Beni tercih eden gebem nerede doğum yapacaksa orada yanında oluyorum. Çeşitli kongrelerde yaptığım işin öncüsü olduğum için sunumlara katılıyor, annelerin bilinçlenmesi için farklı marka iş bilirlikleri ile farklı ortamlarda eğitimler veriyorum.

Moi Çocuk: Bu mesleği yapmaya nasıl karar verdiniz?

Pınar Mallı: Hakkında hiçbir şey bilmediğim mesleğimi okurken sevmiştim. Dünya ebeler gününde doğduğumu öğrendiğimde kader ağlarını daha doğumumda örmüş diyerek daha bir sahiplenme hissettim. Hastanede stajlara çıktıkça, staj bitip gönüllü devam ettikçe saha da çalıştıkça, öğrendiklerimizi pratikte uyguladıkça o beyaz üniformayı her giydiğimde, hatta her ütülediğimde gurur duydum. Çalışma odağım her yaştan kadın, bebek, çocuk olunca, insan olunca “evet Pınar” dedim doğru yerdesin.Serbest ebeliğe kararım ise, profesyonel iş hayatımda gördüğüm kadının duygusal halinin doğuma, bebeğin bakımına ve anneliğine eksik dokunulmasıydı. Neredeyse her doğumun medikalleşmesi, kadının belki de daha önce yaşamadığı doğum hakkında hiç bilmeden bir seçim yapmasının istenmesi, doğumunda yalnız kalması, üremenin doğasına ters işliyormuş hissi, hastaneye gelen annelerin “şimdiki aklım olsaydı…, eğer bilseydim; benim doğumum daha faklı olurdu!” diye biten cümleler ve yeni annelerin doğum sonrası bebeğinin bakımında tecrübesizliğin getirdiği endişeler, “doğru mu yapıyorum, ya canı acırsa, neden sürekli ağlıyor” gibi soru ve sorunlar, beni “bir ebe olarak ne yapabilirim” diye düşünmeye ve daha çok çalışmaya itti. Ve Geb-be ‘yi kurdum. Çünkü sağlıklı ve keyifli bir ebeveynliğin temeli doğru kişilerden alınan bilgilerde saklı olduğunu biliyorum.

Moi Çocuk: Peki sizin verdiğiniz diğer hizmetler nelerdir?

Pınar Mallı: Hamilelik öncesinde yapılması gerekenler, hamileliğe bağlı gelişebilen durumlar hakkında, doğum çantası ve bebek alışverişi konusunda da danışmanlık veriyorum. Çiftlere özel doğuma hazırlık eğitimleri veriyorum. Bunun yanında hamilelik anında emzirme eğitimleri, emziren anneler için de gelişen sıkıntılara yardımcı olabilmek için gerek yüz yüze gerek online danışmanlık veriyorum. Aynı zaman da bebek bakımı, gaz masajı ve gelişebilecek acillerle ilgili eğitim veriyorum. Doğumlarına girmemi isteyen çiftlerinde doğumlarında “birebir ebe desteği” olarak yardımcı oluyorum. Kısaca : Hamilelik Sırdaşı, doğumda birebir ebeniz, doğum sonrası destekçiniz.

Moi Çocuk: Okurlarımızla doğum hikayenizi paylaşır mısınız, sahip olduğunuz eğitimlerden kendi doğumunuzda faydalanabildiniz mi? Emin misiniz çok uzun çünkü serde hem ebelik olunca anneler de hamilelerde çok merak ettikleri için en ince detaya kadar yazdım da. Dileyen isteyen web sayfamdan okuyabilirler diyelim mi?

Emin misiniz çok uzun çünkü serde hem ebelik olunca anneler de hamilelerde çok merak ettikleri için en ince detaya kadar yazdım da. Dileyen isteyen web sayfamdan okuyabilirler diyelim mi? Verdiğim eğitimlerin en güzel yanı ben farklı sertifika programlarında öğrendiklerimi ilk eşimle paylaşıp hatta onun üzerinde masajlar, pozisyonlar denediğim, ilk ders anlatmalarımı ona yaptığım için meğer el altından bir ebe yetiştirmişim benim ebem de eşim oldu Doğumda ise; Hastaneye yattıktan bir buçuk saat sonra Ilgaz’ı kucağınıza almıştık! Ben bile bu kadar hızlısını beklemiyordum ;)) Sağlık acısından bir problem olmayınca, hamileliği doğuma hazırlık yaparak verimli geçirince oluyormuş gerçekten, doğum dalgalarının bir kısmını evde geçirmek doğum sürecini kısalttığı bir gerçek, HypnoBirthing yöntemine zaten inanıyordum kendim tecrübe edince baş tacım oldu!

Moi Çocuk: Hipnozla doğum nedir?

Pınar Mallı: Doğum da Hipnoz; bebeğin doğumuna odaklanırken, annenin duygusal anlamda ihtiyaçlarını özenle sağlar. Doğumun bedenin fizyolojisine ait normal bir durum olduğunu, korkulara esir olmamış, üstesinden gelme gücünün kendinde olduğu, bebeklerini bilgiden ve hazırlanmış olmanın güveni ve sakinliği ile konforlu bir doğum eylemi sunar. Uygun doğum ortamının sağlanması ile tamamlanır. Doğumda hipnoz demek, tv’ den izlenen hipnoz görüntülerinden farklı olarak; uyumak-uyutulmak demek değildir. Derin bir gevşeme halidir. Etrafta olan biten her şeyi duyarsınız, tüm dikkatiniz bebeğinize kavuşmaktadır. Doğumunuzu kalp gözünüz ile görürsünüz.

Moi Çocuk: Doğum sonrası bebekle geçen ilk birkaç gün için danışmanlık hizmeti veriyor musunuz?

Pınar Mallı: Hamilelikte verdiğim bebek bakımı eğitimlerinde doğum sonrası eve dönüş adında özellikle vurguladıklarım var. Bir de tercih ederler ise normalde rutin olarak her doğumuna girdiğim annelere yaptığım “ lohusa ev ziyaretlerini” doğumlarına girmediğim anneler için de yapıyorum. Doğum sonrası bebek ve ev rutinlerini düzenlemek varsa bir sorun çözmelerine yardımcı olmak için.

Moi Çocuk: Yanında olduğunuz anneler ve doğumlarıyla ilgili yaşadığınız sıra dışı bir anınızı paylaşmak ister misiniz?

Pınar Mallı: Hamileyken sanırım 34. haftamdı, karlar altında bir İstanbul gecesinde evine varmış sabaha karşı doğal bir doğum ile neredeyse 4200gr sağlıklı bir erkek bebeğin hayata merhaba demesine ve annesinin onu huzurla kucaklamasına destek olmuştum. Hastaneye vardığımız da ise hangimizin doğum yapan gebe olduğunu ayırmakta zorluk çekmeleri bizi güldürürken onlara sıra dışı gelmişti.

Moi Çocuk: Annelere sadece normal doğumlarda mı destek veriyorsunuz?

Pınar Mallı: Önceliğim normal doğumlar. Ancak hamilelik de doğum da sürprizlerle dolu bir süreç. Normal doğum diye planlan ancak hamilelikte yaşanan bir sıkıntı sonrası planlı sezaryene dönen ya da normal doğum diye başlayan sezaryene dönenen kavuşmalara da katılıyorum. Hatta planlı sezaryenlere de, bu sefer annenin bakımı, ameliyathanede yalnız kalmak istememesi, emzirme gibi konularda desteğimi kaydırıyorum.

Moi Çocuk: Biz ebe mesleğini çok daha farklı biliyoruz. Sizin yaptığınız şekliyle bu mesleğin çok yaygın olmadığı bu ülkede ebe olmanın zorluklarını yaşıyor musunuz?

Pınar Mallı: 2012 yılından bu yana bıkmadan usanmadan yaptığım işi anlatıyorum. Doğumlarında beni yanlarında isteyen annelerin doktorları, doğum yapacakları hastane, ameliyathaneler bunu uygun bulmayabiliyorlar. Her doğumda yeni sağlık ekibi ile tanışıyor, iletişim dinamikleri kuruyor, yeni doğumhanelere adapte olmaya çalışıyorsunuz. Onları yaptığım işi anlatarak ikna etmeye çalışıyorum. Eskiden böyle eğitimler mi vardı deyip sistemin kölesi olmuş zihinleri aydınlatmaya çalışıyorum. Ayrıca doğumun bir saati yok, gece 2 de de olsa ailemi sıcacık yataklarında bırakıp çıkıyorum sabah beş olsa da, gece yollarda tek başına kadın görmeye de alışmamız lazım toplumca… onları korkutmamak, tacizkar bakışlarını yere düşürmelerini sağlamak lazım.

Moi Çocuk: Mesleğinle ilgili ailenden, çevrenden nasıl geri dönüşler aldın?

Pınar Mallı: Babam hala bir devlet memuru olmadın gitti dese de benim yaptığım işi canla başla yapıp, keyif aldığımı gördükleri için destekliyorlar. Ama doğumların saatinin olmaması, çok romantik bir yemek masasını bıraktırabiliyor ya da evlilik yıldönümünü unutturabiliyor.

Moi Çocuk: Çok teşekkürler çok keyifli bir sohbetti. Son olarak moi çocuk okuru gebe annelere neler söylemek istersiniz?

Pınar Mallı: Uzuuun uzuun anlattım sizler de sıkılmadan dinlediniz, ben de çok keyif aldım. Okumanın bir o kadar az ama bir o kadar kıymetli olduğu günümüzde günceli takip edip, farklılıkları bir araya getirip, üstüne üstlük her ay düzenli yayın yapmak cesaret işi sizleri kutlarım. Okurlarınızın keşfedecekleri kim bilir neler olacak. Özellikle gebeler var ise sesime kulak veren, sizler mucizenin parçasısınız ve çok kıymetlisiniz. Başka bir hamilelik geçirseniz bile her hamilelik kendine özel… Hamileliklerinize keyif katmak, anneliğinize yumuşak bir geçiş yapmak için profesyonel bir destek almaktan çekinmeyin. Doğum denilen o kavuşma anı ise kadının ileride ki hayatını çok etkiliyor. “Şimdi ki aklım olsaydı” dememek için harekete geçin. Hayatınızı kolaylaştıracak tüyolarım var. En güzel günler, sizi aynı duygular ile konuşabildiğiniz insanlar ile çevrelendiğinizde tadı çıkıyor.