SağlıkSöyleşi

RAHİM AĞZI KANSERİ ve AŞI ile KORUNMA

Untitled-17 copy

Kadın Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Murat Ergün rahim ağzı kanseri hakkında merak ettiklerinizi ve korunma yöntemlerini anlatıyor…

Moi Çocuk: Rahim ağzı kanseri nedir?

Opr. Dr. Murat Ergün: Rahim ağzı (serviks), vajinanın sonunda, rahimin başladığı yerde bulunan bir organdır. Rahim ağzı kanseri ise, bu organın örtücü tabaka hücrelerinin anormal gelişme gösterdiği bir hastalıktır, tüm dünyada kadınlarda, meme kanserinden sonra ikinci en sık gözüken kanser tipidir ve Human Papilloma Virus (HPV) adlı bir mikropla bulaştığı saptanmıştır. HPV çok yaygın görülen, 100 civarında tipi olan ve bu tiplerin birçoğu vücudun bağışıklık sistemi tarafından kendiliğinden temizlenebilen viruslerdendir, ancak HPV 6, 11 tipleri genital siğillerin % 90’ından, HPV 16, 18 tipleri ise serviks kanserlerinin %70’inden sorumludurlar. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl dünyada saptanan yaklaşık  495 000 serviks kanseri olgusunun 275 000’i ölümle sonuçlanmaktadır.

Moi Çocuk: Tedavisi mümkün müdür?

Opr. Dr. Murat Ergün:  Serviks kanserinin tedavisi, hastalığın evrelerine göre farklılıklar gösterir. Erken safhada tanı konan hastalıklarda kanserin başarı ile tedavisi mümkün olmakla beraber bazı tedavi yöntemlerinin doğurganlığı engellemesi riski de gözardı edilmemelidir. O nedenle koruyucu tedavi olarak, virüsle karşılaşmadan önce insanları aşılamak en etkin tedavi yolu sayılmalıdır. Risk grubu ve yaşı var mıdır? M.E.: Dünya Sağlık Örgütü’nün çalışmalarına göre, cinsel hayatı başlayan kadınlarda  50 yaşına kadar HPV enfeksiyonuna yakalanma riski %80 dir. Tek eşlilik bu riski büyük ölçüde azaltır.Yukarıda belirttiğim gibi her HPV enfeksiyonuna yakalanan kadında da serviks kanseri gelişmeyebilir.

Moi Çocuk: Rahim ağzı kanseri aşısı kaç yaşından itibaren yapılmaktadır?

Opr. Dr. Murat Ergün:  “Rahim ağzı kanseri aşısı” yerine “HPV aşısı” dememiz daha doğru olur çünkü HPV enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır ve erkekte de kadında da görülebilir, aşılama da hem erkeklere  hem kadınlara  yapılmalıdır. Ülkemizde iki çeşit HPV aşısı bulunmaktadır. Bunlardan biri dört, diğeri iki HPV tipine etkilidir.  Her ikisi de 10 yaşından itibaren yapılabilir. Dört HPV tipine de etkili olan aşı, genital siğillere karşı da koruma sağladığından, hem kız hem de erkek çocuklara bu tip aşı önerilir. Yakın bir zamanda dokuz onkojen (kanser yapma riski yüksek) HPV tipine etkili bir aşının piyasaya sunulması beklenmektedir. Dünya nüfusunun kadın bireylerinde saptanan rahim ağzı  kanserinin yıllık görülme sayısını, kanser-öncüsü (prekanseröz) olguların tedavileri sonucu karşılaşılabilecek doğurganlık problemlerini, erkek nüfusda saptanan genital siğilleri ve nadir de olsa görülen penis kanserlerini düşününce, HPV enfeksiyonunun toplum sağlığı üzerinde ciddi bir tehdit olduğu görülmektedir. Altı ay içinde yapılacak üç aşılama ile bütün bu risklere karşı %92 korunma sağlanabilmektedir. Bu nedenle aşı yaptırmalıyız. Bu aşının Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilmiş hiçbir yan etkisi yoktur ancak bütün aşılar gibi gebelik sırasında veya ateşli bir hastalık geçirirken yapılmaması gerekir.

Moi Çocuk: Her yıl smear testini ve kontrollerini yaptıran bir kadın yine de rahim ağzı  kanseri aşısı olmalı mıdır?

Opr. Dr. Murat Ergün:  Düzenli olarak yıllık, hatta bazen daha sık aralıklı muayeneler, hastalıkları erken dönemde saptamaya ve mümkün olan en az hasarla tedavi etmeye yarar, aşı ile koruma ise hastalığın oluşmasını, ya tamamen ya da çok yüksek oranlarda engeller. Dolayısı ile her yıl düzenli jinekolojik ve laboratuvar muayenelerini yaptıran bir kadın örneğin; memeler, yumurtalıklar, rahim içi tabakası (endometrium) patolojileri vs. ile ilgili riskleri azaltmış olur. Smear testi ile rahim ağzı kanserini erken evrede yakalamak yerine rahim ağzı kanseri aşısı (HPV aşısı) olup bu riski %92 azaltmak daha doğru bir seçim sayılmalıdır.

Moi Çocuk: Bu aşı ücretli mi?

Opr. Dr. Murat Ergün: Evet ücretli. Daha önce söz ettiğim gibi, dört ve iki HPV tiplerine etkili olmak üzere iki ayrı firmanın ürettiği iki marka aşıdan tercih edeceğiniz birini ya doktorunuzun önereceğini eczanelerden veya doktorunuzdan temin edebilirsiniz. Aşının bir dozunun bugünkü fiyatı, dört tipe etkili olan için; 329,29 TL ,iki tipe etkili olan için ise; 291,25 TL dir. Her iki tip için de üç doz gerekeceğinden bu tutarların üç katını düşünmelisiniz.

Moi Çocuk: Devlet karşılıyor mu?

Opr. Dr. Murat Ergün:  Ne yazık ki devlet bu aşının bedelini karşılamıyor.

Dr. Murat Ergün Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı