Söyleşi

AVM’lere bağımlı, tabletlere mahkum çocukların arttığı bu dönem Hadi Anne’lere çok ihtiyacımız var.

Untitled-2

Kültür sanat ve hayat dolu bir yolculuk diyor yaptığı işe, Hadi Anne Derya Topçu. O kadar kıymetli ki yaptığı, herkesin reklam kokan paylaşımlarının, bebek bezi, oyuncak tanıtımı vb. videoların olduğu bu dönemde yaz kış demeden, kızı Asya’nın elinden tutup müze müze İstanbul’u arşınlıyorlar. Ama amaçsız değil bu arşınlama. Çocukla müze gezmeye, kültürel yerlere gitmeye heveslendiriyor biz ebeveynleri.

Moi Çocuk: Merhaba Derya, yaptığın işin çok özel ve önemli olduğunun farkındasın değil mi? Nereden çıktı bu fikir?

Derya Topçu: Çok teşekkür ederim, öyle bulmanıza çok memnun oldum. Bu fikir kendi iç görümden, kendi sorgulamalarımdan ortaya çıktı. Bizlere empoze edilen kent yaşamına itiraz biçimimdir. Anne olmadan önce kendi dünyamı özgürce yaşayabiliyordum, ama anne olduktan sonra bir anlamda dar bir alana hapsoluyorsunuz, bunu kırmak istedim. Anneyim ama ben de bir gencim hem de öğrenmek (çocuğuma öğretmek) ve yenilenmek isteyen bir genç

Moi Çocuk: “Hadi Anne” ismi nereden geliyor? Asya çok fazla “hadi anne” mi diyor?

Derya Topçu: İki konunun birleşiminden çıktı. Birincisi Asya’nın ilk öğrendiği kelime ‘hadi’dir. İkincisi anne arkadaşlarıma hadi anne diyorum, sanki Asya bana hadi anne diyor gibi durması da hoşuma gidiyor ama oradan çıkmadı, anneleri bilgiye, yaratıcılığa ve tarihe davet edebilmek için böyle koydum.

Moi Çocuk: Şermin Çarkacı ile olan çekimi izledim. Ne kadar güzel ve dolu bir sohbetti, videolarından yeni bir şey öğrenmemek mümkün değil. Gezdiğiniz ve çekim yaptığınız yerlerle ilgili belli kriterlerin var mı?

Derya Topçu: Çok teşekkür ederim. Şermin çok değerli bir arkadaşım, sesime ses kattı. Ben ziyaretlerimde kamusal alan olmasına, değer odaklı olmasına ve belli bir kültürel kimliğinin olmasına dikkat ediyorum.

Moi Çocuk: Peki müzeleri veya tarihi mekanları gezmek için çocuklarda belli bir yaş aralığı önerebilir misin?

Derya Topçu: Kesinlikle Hayır! Bebeklikten itibaren önce kendimiz sonra çocuklarımızın değer dünyasını geliştirmek için sık sık müze ziyaretleri yapılmalı

Moi Çocuk: Asya’nın seni çekimler arasında en zorladığı an hangisi?

Derya Topçu: Asya beni hiç zorlamadı, bazen ekipten arkadaşlar zorladığında üstüne bir de çocuğun zor geldiği bir iki an olmuştur ama çocuğumdan yana bir şey hatırlamıyorum.

 

Moi Çocuk: Peki en çok güldüğünüz?

Derya Topçu: Devamlı bir şeyler yemek istemesine çok gülüyorum, sanki evde aç bırakıyoruz. Bir de benzetmelerine…

Moi Çocuk: Bu keyifli sohbet için çok teşekkür ederim. Sıcaklığın videolardan bize çok güzel yansıyor. Birkaç boşluk doldurmacan var, hadi anne doldur;