Deniz KaradenizSöyleşi

İşte bebek ve çocuk beslenmesinde ki tek kanal; 2 Anne 1 Mutfak…

ko

Moi Çocuk: Seda ve Defne merhaba! Çok eğlencelisiniz! Videolarınızı izlerken çok eğleniyoruz. O kadar ki sizi izleyenler sanki sizi tanıyormuş gibi hissediyorlar, nereden geliyor bu samimi ve içten hal?

Seda: Nereden gelir ki samimiyet… Tamamen içimizden geldiğince, kendi samimi sıkıntı ve dertlerimizden hareket ettiğimizden herhalde. Bir de kendimize biçtiğimiz rolün de bir payı var. Bir disiplinin okullu uzmanıysa, ister istemez mesleğinizin akademik altyapısı ön plana çıkıyor tüm söylemlerinizde. Oysa biz kendimize bilim ile anneler arasında bir köprü olma rolü biçtik. O yüzden de kendimiz gibi olabildiğimiz; kendi namımıza ve takip eden anneler namına soru sorup cevap aradığımız, o anlamda amatör ruhlu kalmaya devam edebildiğimiz bir platform burası.

Defne: Bazen tek bir çözüm de olmuyor. Çözüm aradığımız konuya bilim henüz katı bir çözüm getirememişse, farklı görüşler mevcut ise; o zaman tüm görüşleri dinleyip anlayıp, birinde ya da bir ara yolda karar verişimizin hikayesi bu. İşin sonunda gün be gün, her anne bunu yapmak durumunda. Örneğin süt konusunda bir tartışma varsa; gittiğiniz doktorlar süt konusunda farklı görüşler bildiriyorsa, o zaman karar almayayım diyemiyorsunuz anne olarak; vermek / vermemek / şöylesini veya böylesini vermek arasında bir karar vermek, seçim yapmak zorundasınız.

Seda: Ki beslenme özellikle çok tartışmalı bir alan malum…

Moi Çocuk: Neden İki Anne Bir Mutfak? Nereden çıktı bu fikir?

Seda: Önce ben anne oldum; hamileliğim esnasında da zaten şeflik eğitimi almıştım yurtdışında. Kendi kızımda ek gıdaya geçişle birlikte bu alandaki eksiklikler ve hatalar dikkatimi çekti çok. Defnoş da o sırada eşiyle birlikte kendi prodüksiyon şirketlerinde çalışıyordu; konuyu onlara açınca bir şeyler yapmaya karar verdik.

Defne: Bu fikrin ilk ortaya çıkışıyla şimdiki hali arasında tahmin edersiniz neler neler değişti. Kısaca özetlemek gerekirse ‘Hadi bir şeyler yapalım!’ dememizle ilk Youtube videomuz arasında 4 sene var.

Moi Çocuk: Aslında siz blogger anne değilsiniz, youtuber diyebilir miyiz size? Videolarda büyük bir emek görüyoruz…

Seda: Biz de kendimizi pek blogger anneler olarak görmüyoruz; hatta youtuber olduğumuzu da düşünmüyorum. Youtuber’lık daha karizmatik, kişisel bir yolculuk gibi geliyor bana. İstediğiniz o platformun yıldızı olmaksa, aman diyelim bizim konumuzu düşünmeyin, yıldız olmanız çok uzun zaman alabilir Hahahah. Şaka bir yana, youtube da televizyon gibi; diziler, eğlence programları, magazin tutuyor…

Defne: Aynen; Sağlıklı Yaşam konusunda bir program yapıp diziden daha fazla reyting almayı beklemek pek gerçekçi değil. Ama bizim önceliğimiz en kısa sürede en fazla Youtube takipçisi elde etmek olmadı; Türk annelerine (ve tabii ki Türkçe takip edebilen ve bizden faydalanmak isteyen tüm annelere) bilgi götürmek ve onlara güvenilir bir kaynak sunmak istiyoruz. Sahip olduğumuz imkanları (doktora erişim, yabancı dil, prod. gücü) mobilize edip çocuklarının beslenmesinde, hamilelik ve ek gıdaya geçişle başlayıp tüm gelişim süreçleri boyunca eşlik etmek, fikir vermek, yön göstermek… Derdimiz bu.

Seda: Youtube’da şu ana kadar 6 AY – 2 YAŞ aralığını kapsadık; bu ay içinde 3 – 10 YAŞ aralığına da başlıyoruz. Ayrıca yakın zamanda devreye girecek websitemizde de bu konuları daha da kapsamlı olarak bulabilecek anneler.

Moi Çocuk: Hangi yemeği yapacağınızın kararı ve videonun yaratım süreci nasıl işliyor?

Seda: Youtube özelinde baktığınızda genellikle bir SEO çalışması yapıyoruz. Anneler bu dönemde neleri en çok arıyorlar diye araştırıyoruz. Sonrasında da o arama sonuçları çerçevesinde hangi video içeriklerini üretmek istediğimize karar veriyoruz. Bazen SEO bize öyle göstermese de bazı içerikleri yapıyoruz.

Defne: Youtuber olmadığımızın bir başka göstergesi.

Seda: Evet çünkü bir konuyu istediğimiz gibi anlatabildiğmize emin olmak gibi bir derdimiz var. Günlük esintilerle değil, içerik planlama ve hazırlama işini daha sistematik bir yaklaşımla ele alıyoruz. Bu da dünyanın en popüler sonuçlarını vermiyor galiba.. hi hi hi

Moi Çocuk: Çocuklarınızı çok göremiyoruz değil mi? Sosyal medyada onları paylaşmamak gibi özel bir çabanız var mı?

Defne: Açıkçası alanımız bu değil diye görüyoruz. Prensip itibariyle karşı olduğumuzu kimse düşünmeyecektir; o gözle baktığınızda pek çok resmini, videosunu bulursunuz çocuklarımızın. Instagram olsun, Facebook olsun paylaştığımız pek çok kare var ama anneler bizi, çocuklarının beslenmesi için takip ediyorlarsa o zaman onları boş yere meşgul ediyormuşuz gibi geliyor bu tarz paylaşımlarla.

Seda: Çok insan bizi uyarıyor bu konuda; daha çok paylaşsanız çok daha popüler olursunuz; çok seviliyor çocuk resimleri filan diye… Ama bu konuda belli ki platformun yapısına aykırı bir düşünce şeklimiz var; kıramadık bir türlü onu. Dönüp dolaşıp Ne yapsın Hülya Hanım benim kızı diye düşünmekten alıkoyamıyoruz kendimizi.

Defne: Veee yeniden geldik mi popülerlik meselesine! Hahahaha

Seda: Bir gün yıldız olursak gerçekten kanalın ismini Herşeye Rağmen diye değiştireceğiz! hahaha

Moi Çocuk: Kendi mutfağınız mı “iki anne bir mutfak” mutfağı mı? Hangisinde daha çok vakit geçiriyorsunuz?

Defne: Valla sabahları uzun uzadıya kahvaltı alışkanlığı olan bir aile değiliz; kız servise binip okula gidiyor; biz de karı koca kendimizi işe atıyoruz. Mutfakta zaman akşamları geçiyor; yemek pişiyor; mutfakta yiyoruz; hatta bazen yemek sonrası oyunlar da mutfak masasında oynanıyor. Renk ve ışık açısından da evin en sevdiğim odası mutfak olduğu için evde geçirdiğimiz vaktin önemli bir kısmı orada geçiyor.

Seda: Sabah kahvaltısı çocuklar ve benim için önemli, haftaiçi Ayşe, Refik ve ben mutfaktayız, hatta bazen Sabah Halleri diye Instagram Hikaye’ye yüklüyorum, haftasonu da dördümüz oluyoruz. Ama Defnoş’un dediği gibi mutfağın keyfi en çok haftasonu çıkıyor. Benim kızım da yemek pişirmeye, genel olarak mutfağa çok düşkün. Birlikte meyve sebze yıkamak, yemek hazırlamak, kek pişirmekten büyük keyif alıyoruz. Mutfakta yemek yemeyi severiz, o yüzden de evin çok kıymetli bir yeri.

Moi Çocuk: Her zaman uyumlu musunuzdur?

Seda: Evet büyük ölçüde oldukça uyumlu olduğumuzu söyleyebiliriz. İşimizin olmazsa olmaz prensiplerinde her zaman aynı fikirde oluyoruz; yani temel yaklaşımlarda ters düştüğümüz hiç olmadı. O çok önemli. Onun dışında işlerin önceliklendirilmesi, işbirliği tekliflerine verilecek geri bildirimler gibi konularda farklı düşünüyorsak biri, diğerini ikna edene kadar konuşuyoruz. Ortak olan önemli şey İki Anne Bir Mutfak için ileriye dönük hayallerimiz, o bizi uyumlu yapıyor.

Defne: Karakterlerimizdeki farklar da doğal olarak, işlerin nasıl paylaşılacağını şekillendiriyor. Seduş’un kuvvetli tarafları, o özelliklere ihtiyaç duyulan işlerin otomatik olarak ona kaymasına sebep oluyor; benim için de aynı şekilde.

Moi Çocuk: Anneleri her gün ne pişireceğim, nasıl kahvaltı hazırlayayım ki iştahla mutfağa koşsunlar dertlerinden kurtardığınızın farkındasınız değil mi? Yeni projeler var mı?

Seda: Çooook! Websitemiz hazır olmak üzere; çok heyecanlıyız. Hem farklı bir boyutta ele alabileceğimiz için; hem de hitap ettiğimiz yaş grubunu büyüteceğimiz için.

Defne: Bir AVM projesi var önümüzde; o da bizi heyecanlandırıyor. Bize tercih ettiğimiz markaları soran çok anne oluyordu; biz de gıda markalarını tanımak üzere yeni bir projeye başlatmaya karar verdik; o var önümüzde. İTÜ Çekirdek Ön Kuluçka Programındayız; o da ayrı bir koldan ilerliyor. Ayrıca takip eden annelerle bir araya gelip karşıklıklı sohbet etmek için bir girişimimiz de olacak.

Moi Çocuk: Bu keyifli sohbet için çok teşekkürler. Moi Çocuk okurları için çok çok pratik ve çok az malzemeli, en seçme atıştırmalığınız hangisi?

Defne: Benim aklımda Çilekli Atıştırmalık tarifimiz var; tam okul sonrası için bir tarif var. Malzemeler: Şekersiz veya şeker oranı düşük, lif oranı yüksek bisküvi, lor peyniri, bal, vanilya, taze meyve. Lor, bal ve vanilyayı karıştırın. Bisküvilerin üzerine sürün Üzerine çilek dilimlerini yerleştirin.

Videosu kanalımızda, Okul Sonrası Atıştırmalık – Çilekli (2 Yaş +) | İki Anne Bir Mutfak

Seda: O zaman ben de tuzlu bir tarif vereyim: Hem okul sonrası atıştırmalık hem de piknik için harika bir alternatif: İhtiyacımız olan malzemeler: Labneh peyniri, kaşar peynir, kiraz domates, salatalık, esmer ekmek, simit, avokado ve istediğimiz şekillerdeki kurabiye kalıpları

Bir dilim ekmeğin üzerine peynir ve avokadoyu iyice sürdükten sonra bir dilim kaşar peynir ve domates ve salatalık halkalarını yerleştirip üzerine ikinci dilim ekmeği koyup iyice bastırın. Ardından da kurabiye kalıbıyla istediğiniz şekilde kesiyorum.

Herkese afiyet bal olsun!

Röportaj Hazırlayan: Deniz Karadeniz