Birgül U.BayoğluGelişim

İlk defa yuvaya, okula başlayacak 0-3 yaş çocuk annelerinin en çok merak ettikleri 5 soru!

IMG_9228

Moi Çocuk: Erken yaşta çocuğu kreşe başlatmak uygun mudur, oyun ortamı olduğu halde çocukların kreşe alışması neden çok zor olur?

Birgül Bayoğlu: Kreş kararı bakım zorunluluğundan doğar bildiğiniz gibi. Dolayısıyla güvenli evde bakımı sağlayamıyorsak kurumsal bakım desteği almak zorunda kalırız. Bu nedenle öncelik 9 ay ile 2,5 yaş arasındaki çocukların güvenliği olduğunda kreş kararı alınmalıdır. İlk 3 yaş bire-bir ilgi ve sevgiye ihtiyaç duyan bir dönemdir. Alışkın olduğu ev ortamı ve ihtiyacı olan ilgiyi tek başına alan bebek kreş ortamına uyum sağlayana kadar doğal olarak tepki gösterir.

Moi Çocuk: Çocuklar bazen çok istekli okula başlarlar. İlk hafta her gün okula keyifle giderken, 1 hafta sonra ağlamaya başlarlar. Bu durum neden olur?

Birgül Bayoğlu: İki yaşından sonra özellikle konuşmaya başlayan çocuklar çevrelerinde gördükleri okul çocuklarından etkilenerek ya da anne babaların teşviklerine kapılarak okula gitmek isterler. Ancak bu isteğin altı dolu değildir. İlk günler çocuğu alıştırmaya çalışan sevecen yaklaşımlar ve kısa süreli okul günleri çocuğa cazip gelir ama ilerleyen günlerde yaşam rutine binip okulun kuralları da devreye girince çocuklar gerçekle yüzleşirler. İsteksizlik genellikle okuldaki iletişim, evdeki iletişim ve okulun kurallarına bağlı olarak ortaya çıkar.

Moi Çocuk: Okula alışma sürecini kolaylaştırıcı yöntemleriniz var mı?

Birgül Bayoğlu: Kreş ya da anaokulu çocuğun gerçek hayatı oyunla deneyimleyeceği bir ortamdır. Bu ortama yavaş yavaş uyumlandırmak yararlı olur. İlk haftalarda yarım gün okul zamanı uyumu kolaylaştırır. Çocuk arkadaşları ve öğretmeni ile bir bağ kurduktan sonra tüm güne geçiş benim önerim. Bu arada evde çocuğun duygularının bastırılmaması, okul hakkında konuşmaya baskı yapılmaması gerekir. Her çocuğun uyum süreci farklı olabilir.

Moi Çocuk: Çok ağlayan ve sakinleşmeyen haftalarca okula alışamamış çocuklar için neler söyleyebilirsiniz?

Birgül Bayoğlu: Okullaşma sürecinde 3 aylık bir uyum zamanı beklenmelidir. Dalgalı tepkiler olabilir. Araya giren tatiller, hafta sonu ve hastalıkla ara verilmesi durumlarında çocuklar başlangıç tepkilerini gösterebilirler. Kesintisiz 3 ay okula gitmesine karşın hala aşırı tepki veren çocuklar için yardım almak yıpranmayı önleyecektir.

 

Moi Çocuk: Anne babalar için ne dersiniz?

Birgül Bayoğlu: Hep söylerim; yalnızca çocuk okula başlamaz anne baba da okula başlar bu süreçte. Okul sistemi ve ebeveynlik duyguları arasında bocalayan anne baba kendini de kötü hisseder. Hem hata yapmayalım hem sistemin gerisinde de kalmayalım isterler doğal olarak. Sabırla çocuklarının uyum yeteneklerini izlemelerini, çocuğum üzülmesin yerine üzüntüyle nasıl başa çıkabileceğinin yöntemini keşfetmesine yardımcı olmaları, bu arada okuldan gelen geri bildirimleri dikkate almaları ama eve taşımamalarını öneririm. Bazen çocuktan çok anne babanın desteğe daha çok ihtiyacı olabilir okullaşma sürecinde.