Ayşe Özay EkmekçiBirgül U.BayoğluGelişim

Dikkat! Çocuklarda kıyafet bir sorun mu?

 

Sabahları okula gitmeden önce kıyafet sorunu yaşayan anne- baba bir tek siz değilsiniz!

Hemen hemen çocukların çoğu bunu yaşıyor önce bunu bilerek kendinizi rahatlatın.

5-6 yaşa kadar özellikle kız çocuklarında kıyafet sorununu uzmanlar normal karşılıyor.

Peki ne yapmak gerekiyor?

Kişiliklerinin oluşmaya başladığı bu dönemlerde “benim istediğim olacak” krizlerini normal karşılıyoruz, bu gibi sorunların çözümünde uygulanabilecek bir öneri, SEÇİM HAKKI sunmaktır.

Sabah hazırlık zamanınız kısıtlı olabileceği için, seçim ve karar sürecini akşam uyku vakti öncesi deneyin. Hem kıyafet seçimi uyku rutininin bir parçası olacak, kıyafet seçimi ile uyku vaktinin yaklaştığını anlayacak, hem de sabah uyandığınızda kıyafet seçmek için vakit harcamamış olacaksınız. Bir taşta iki kuş…

Çocuk Gelişimi Uzmanları Platformu liderlerinden ve www.cocuksesi.com sitesi yöneticisi olan Uzm.Birgül Ural Bayoğlu diyor ki:

“… Ebeveynlerin işlerini kolaylaştıracak çözümlerden birisi de mevsim geçişlerinde çocukların gardroplarında giymesini istemeyeceğiniz giysileri kaldırmaktır. Seçim yaparken özgür hissetmesini sağlarken kış ortasında şort giymesini engellemiş olursunuz. Erkek çocuklarında nispeten daha az çatışma yaratan evden çıkarken giyinme zamanında çocuğu seçiminde özgür bırakmak, ebeveynin çocuğa saygı duyduğunu göstermesi ve benlik algısını güçlendirmesi açısından önemlidir….”

Hazırlayan: Ayşe Özay Ekmekçi/ Uzm. Birgül Ural Bayoğlu