Ceylan TakılYazarlar

IMG_9544

Merhaba,

Sabah evden çıkarken Palto mu giysek t-shirt mü karar veremediğimiz bir güzel sonbahar var dışarıda. Moi Çocuk’ta ise format değişikliği var. Özge ve Ayşe Moi Çocuk’u yeniden düzenlediler. Başlıklardan ilerleyerek istediğimiz konuyu okuyabiliyoruz. Gönüllü çalışmalarını çok takdir ediyorum; konular, içerikler, uzmanlar gerçekten yoğun bir çalışma var. Bir yandan çocuk gelişiminde kendileri de her an okuyarak, dinleyerek, danışarak ilerliyorlar. Bakalım yorumlarınız nasıl olacak?

Bu geçiş sürecinde, yaz tatili başlayacak derken yaz bitti, kış karşımızda bile. Bu sene bot hiç giymesem hep spor ayakkabılarımla devam etsem, öyle alıştım ki spor ayakkabılara.

Okullar başlayınca yanında, ödevler ve kurslar da başlıyor. Eylül ayı geldimi başlangıç çizgisine geçiyoruz, hazirana kadar maraton son hız devam. Aslında spor ayakkabıları boşuna sevmemişim sanırım.

Bizim evdeki durumlara gelirsek, ilkbaharda evimize 2 yeni can katıldı. Coffee ve Ponçik, 8 aylık oldular bile. Labradorlar, büyük köpekler, bilmeyen yavru olduğuna inanamıyor. Geldikleri zaman küçücüklerdi, çok masumlardı. Çok hızlı büyüdüler. O kadar sevgi arıyorlar ki. Koşsunlar enerji harcasınlar diye dolaşmaya çıkıyoruz, onlar yere yatıp kendilerini sevdirmeyi tercih ediyor. Ne olsa küçük canlar, küçük çocuklar. Onlar daha koşulsuzlar, her an sevmeye hazırlar. Evden her çıktığımda yattıkları yerden kalkıp zıplamaya başlıyorlar.

Aslında eşimle 2 yıldır köpeğimiz olsun mu olmasın mı diye konuşuyorduk. Ben daha önce köpek bakmadığım için köpekleri çok tanımam, uzaktan severim. Baran’ınsa küçükken köpeği varmış. Her ne kadar annesi baksa da onun köpeği oluyor tabii. Bir yandan çocuklar, bir yandan Baran, bir yandan da yıllardır kuzenimin aşıladıklarıyla hep sanırım köpeğimiz olacak diye düşünüyordum. Kolay bir hazırlık değil tabii. Yeni canlar yeni mutluluklar demek. Kısacası 1 oğlum ve 1 kızım daha oldu. Geçen sene en son ‘O kadar enerjim olsa 3. çocuğu yapardım’ dediğimi hatırlıyorum. Sonra Nar’ın köpek sevgisi o kadar arttı ki, sitedeki bütün komşularımızın köpeklerini kucaklayıp sıkıştırmaya başladı, Ada’yla bir olup “N’olur köpeğimiz olsun”lar çok arttı. Bu hayvan sevgisinin ana kaynağı canım kuzenim Banu, öyle aşıladı ki Nar büyüyünce veteriner olmak istiyor. Bunun yanında ben, 1 taneye karşı çıkarken 2 tane köpeğimiz oldu. Bunu da sorgulamalı mıyız acaba aile içinde diyorum 樂

İlkbaharda ve sonbaharda anne, çok havalı tatiller yaptı. Biri 35 yaşımızı bitirmenin haklı gururuyla ortaokul arkadaşlarımla, diğeri yine bir doğum günü sebepli 4 kız arkadaş tatiliydi. Fırsat buldukça herkes birkaç günlük molalar verse. Birkaç gün sonra kavuşacağını bilerek özlemek çok güzel. Dinlenmiş dönen anne candır.

 

Sevgiler

Ceylan Takıl