KategorisizSağlıkSöyleşi

Ezber bozan bilgiler, bütün bildiklerinizi unutun.

Moi: Anne babalara, balık yağlarını günün hangi saatlerinde kullanımını önerirsiniz? 

Prof. Dr. Özer Pala: Balık yağları sabah, öğle veya akşam yemeklerle birlikte alınabilir. Tedavi amaçlı kullanımlarda yatma zamanı alınması daha uygundur.

Uykuyu sağlayan melatonin hormonudur. Saat 22:00 dolaylarında alınacak çinko ve DHA dan zengin balık yağı melatonin yapımıyla  uyku düzeni sağlayabilir.

Moi: Balık yağı hangi koşullarda saklanmalıdır?

Prof. Dr. Özer Pala: Isı, ışık, havayla temas balık yağını bozar.

Moi: Balık yağı kullanımının önemi nedir?

Prof. Dr. Özer Pala: Tarım bakanlığının DHA dan zengin balık yağlarının 4 yaşından sonra kullanılmasına izin vermesini  yorumlayabilmek olası değil. Özellikle DHA’dan zengin balık yağı anne karnında ve doğumdan sonra bebeğin beyin, sinir gelişimi sağlar, psikolojik ve görme problemleri oluşmasını önler.

Moi: Bebek sahibi olmak isteyen anneler vitamin ve mineral kullanımlarında nelere dikkat etmeliler?

Prof. Dr. Özer Pala: Bebek sahibi olmayı planlayan annelerin, en az 3 ay önceden vitaminler (A, D, folik asit vb.), mineraller (demir, çinko, iyot vb.) ve balık yağı (DHA’dan zengin) almaları bebeğin sağlıklı olması için gereklidir. Gebeliğin ilk 3 ayında vitamin ve minerallerin eksikliği çoğunlukla doğumsal anomalilere ek olarak beşinci aydan itibaren DHA’dan zengin balık yağı alınmaması doğum sonrası annede panik atak oluşmasına zemin hazırlar. Bebekte beyin, sinir gelişmesini negatif etkiler, psikolojik, görme problemlerine neden olur.

Moi: Özer hocam neden süt içmeyin, içirmeyin diyorsunuz?

Prof. Dr. Özer Pala: Özellikle inek sütü içen gebeler ve emziren annelerde genetik yatkınlık varsa Tip 1 diyabet dediğimiz sadece ensülin enjeksiyonlarıyla tedavi edilen şeker hastalığının temeli atılır. İnek sütü demir ve çinko emilimini engellediği için bebeklerin beyin, sinir gelişiminin geri kalması ve psikolojik problemler oluşması kaçınılmaz olur. Erişkinlerde sütü sindirecek enzimler yetersiz olduğundan vücutta gaz birikimi, yumuşak gaita, karın ağrılarına sebep olur. İnek sütü kalp ve damar hastalıklarına ve bilinenin aksine KEMİK ERİMELERİNE sebep olur. Süt içenlerde vücutta fermantasyonlar ve oksidasyonlar (zararlı kimyasal reaksiyonlar) oluşur.

Moi: Bu ne demektir? Serbest radikaller, serbest radikal ne demek?

Prof. Dr. Özer Pala: Çabuk yaşlanma, damar sertliği, kalp hastalığı kanser, otoimmün hastalıklar (romatoid artrit, şeker hastalığı, tiroit hastalığı vb.) kemik erimesi.

Moi: Süt, alerji nedeni midir?

Prof. Dr. Özer Pala: Sürekli gazdan, yorgunluktan veya baş ağrısından mı şikayetçisiniz? Depresif misiniz? Belki de nedeni süt. Süt alerjisi en fazla görülen alerji tiplerinden. Belirtileri hafif bir mide-bağırsak şikayeti ya da gaz birikimi olabileceği gibi, ASTIMA kadar varan solunum sistemi şikayetleri de olabilir Egzama, uzun süren burun akıntıları ve ciltte kızarıklıklar, sinuzit, ağız ve burun içindeki yaralar, migren ve migrene benzer baş ağrıları, eklem ağrıları.

DEPRESYON’da ise, inek sütünün bağırsaklardan çinko ve demir emilimini engellemesinin önemli bir yeri var.

Süt bağışıklık sistemini bozarak sık hastalanmalara yol açar.

Moi: Peki ya peynir ve yoğurt?                             

Prof. Dr. Özer Pala: Bağırsaklarda faydalı mikropların oluşmasını sağlayarak bağışıklık sistemimizi de düzeltirler.

Moi: İnek sütü kemik erimesine iyi gelmiyor mu?

Prof. Dr. Özer Pala: Kemik erimesi için bir tedavi olarak, bazı doktorlar tarafından bile inek sütü tavsiye ediliyor, ama gerçek tümüyle farklı, ağızdan kalsiyum alımı ile kemik erimesi önlenemez. Kalsiyumun vücuda girişi değil, vücut tarafından alınımı önemli. Bunu mümkün kılan ve hızlandıran  güneş ve D vitaminidir. D vitamini aslında bir hormondur. Ne yazık ki doğru güneşlenmeyi ve D vitamini kullanmasını da iyi uygulayamıyoruz. Özellikle ampul D vitaminleri kalsiyumu kalp damarları (koroner), atar damarlar ve aort duvarlarına yerleşmesine yol açar.

Moi: Kalsiyumu nereden alacağız?

Prof. Dr. Özer Pala: Günlük gıdalarımızla, süt ürünleri ve sebzelerden alınan kalsiyum yeterlidir (Brokoli, çökelek, sardalye, badem, maydanoz, dereotu asma yaprağı vb.). Düzenli beslenmenin yanı sıra kemiklerdeki kan dolaşımını artırıcı spor ve masajlar daha faydalıdır. Sodyumlu gıdalar (sofra tuzu, gazlı içecekler ve bazı maden suları, sucuk-sosis, konserve) azaltır, bol sebze, yoğurt, peynir günlük kalsiyum ihtiyacınızı sağlayabilir.

Moi: Peki sütün başka bahsetmek istediğiniz zararları var mı?

Prof. Dr. Özer Pala: Süt kalp krizlerini ve damar sertliği riskini arttırır. İnek sütü ve ürünleri (tereyağı, peynir ve yoğurt) yüksek miktarlarda kolesterol içerir. Bu da damarların kireçlenmesine ve kalp hastalıklarına yol açar. Pastörize sütlerde oluşan ksantin oksidaz enzimi damar sertliğinin oluşumunu sağlamakta. İnekten fazla süt elde etmek için kullanılan hormonlar, koruyucu antibiyotikler süt aracılığıyla kanser riskini de artırmaktadır. Meme ve prostat kanserli hastaların kanında yüksek dozda bulunan büyüme hormonu ( İGF-1) çok süt içenlerde de gözlenmektedir. Multiple Skleroz (MS) nedenlerinden biri olarak  inek sütü sorumlu tutulmakta. Süt tozlarını paketlemek için kullanılan alüminyumlu kağıtlar Alzheimer hastalığının temelini atmakta .
İNEK SÜTÜ; çinko ve demir eksikliği yaparak, alerji, astım, sık enfeksiyonlar, saç dökülmesi, deri yaraları, böbrek taşı, karaciğerde yağlanma, böbreklerde büyüme, depresyon, hiperaktivite (aşırı hareketlilik) ve dikkat eksikliği yanında KANSIZLIKLARDA önemli rol oynar.

Moi: Yani inek sütü boy uzatmıyor, öyle mi?

Prof. Dr. Özer Pala: İnek sütü BOY UZATIR, ZEKA ARTIRIR, BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ KUVVETLENDİRİR diyen yetkililere; inek sütü, boy uzatmaz boyu kısaltır, zekayı artırmaz tam tersine anlama, öğrenme, hafıza, davranış bozuklukları yapar, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmez belirgin bozar, karaciğer yağlanması, büyümesi yapar, böbrek yükünü artırır, taş yapar, solunum fonksiyonlarını bozar.