Ceylan TakılYazarlar

Annelik mi? Nerede kalmıştık?

image3

Geçen ay kaldığım yerden devam ediyorum. Doğum sonrası kendine geliş, çocukla dışarıya çıkabilir hale gelmek ve hemen ardından bebekle yoga, müzik, masaj vb eğitimlerine başlayarak profesyonel anne olma yolunda ilk adımları attık. Bu arada 6 ayı bitiren çocuğumuzun beslenmesini zaten doktorumuzun yönlendirmesiyle yapıyoruz. Bunun yanında güncel bilgileri takip etmek, yeni yöntemlere hakim olmak da önemli. Mesela daha önce bahsettiğim BLW. Güzel bir yöntem; ama Nar ve Ada ek gıdaya geçerken bu yöntemi bilmiyordum, yaygın değildi. Mesela avokado son 3-4 yılda bu kadar önem kazandı. Besin değerleri çok iyi, çocuk beslenmesinde kullanmak çok güzel tabii; ama anlatmaya çalıştığım bu konunun bile modasının olması ve ebeveynlerin bu güncel bilgileri takip ederken bazen bilgi denizinde boğulup ve ne yapacağını bilememesi. Son yıllarda besinlerle ilgili bilgiler herkes tarafından takip edilmeye başlandığından, bazı gıdaların gördüğü değer de değişiyor. Örneğin süt; bizim küçüklüğümüzde sütün sorgulandığını sanmıyorum. Bütün çocuklar her gün süt içmeliydi. Klasik yaklaşım şimdi de aynı şeyi söylüyor; ancak bir yandan sütün her yaş grubuna zarar verdiği fikri de çok yaygın. Annelerin süt hakkındaki bilgi ve düşüncesi önemli oluyor bu durumda. Et, Balık, Vitaminler, Şeker içerikli yiyecekler hepsi ebeveynlerin inançlarına göre tüketiliyor evlerde.

Güncel başlıklardan alerji, intolerans, çölyak var. Alerji, hemen her insanda görülen bir durum. Sebebi tam olarak bilinmeyenlerden. Bağışıklık sistemiyle ilgili olduğu biliniyor, ben bir de psikolojik sebepleri 

olduğuna inanıyorum. Genetik de etkili olabiliyor. İntolerans ise vücudun besin(ler)i tolere edememesi, sindirememesi. Vücut, o besini artık istemiyor, çünkü yeterince uğraşmış ve yorulmuş.

Çocukları az büyütünce, okullarını araştırdık. Besin konusunda da uzmanlaşıp, diplomasız gıda 

mühendisleri olduktan sonra, hatta aynı süreçte kursları da araştırdık. Çocukların gelişim süreçlerinde hangileri olumlu etki sağlar, hangileri yurt dışında ki üniversitelere girişte kolaylık sağlar, burs sağlar hepsini biliyoruz artık. Öğreneceklerimiz tabii bu kadarla sınırlı değil; ama bu ay için bu kadar…

Öğrenmek, gelişmek hayat boyu ön planda olsun tabii. Atatürk demiş ki; ‘Gerçek kurtuluş ancak 

 

cehaletin ortadan kaldırılmasıyla olur. Cehalet kaldırılmadıkça toplum yerinde kalıyor demektir. Yerinde duran bir şey ise geriye gidiyor demektir’. Biz de böyle kendimizi geliştirmeyi hep önde tutmalıyız tabii ki; ancak bu bilgi yoğunluğuna kendimizi kaptırıp mutluluğumuzdan neşemizden feragat etmeyelim. Neşe önceliğimiz olsun!

Hem herkesin doğrusu kendine. Nietzsche’nin dediği gibi; ‘Ebedi gerçeklik olmadığı gibi, mutlak doğru da yoktur’.

Ne dersin?

 

2018 Neşe ve Bilgi Dolu Olsun

Sevgiler

Ceylan Takıl