Özge Özay SökmenSöyleşi

Kitap: Masal Deryası

İkizlerle Hayat kitabıyla Türkiye’nin ilk İkizlerle ilgili yazılmış rehber;

Türkiye’nin ilk ikiz bebek rehber kitabının yazarı, Masal Deryası, Derin ve Mavi’nin anneleri, paylaşmayı seven ve hayatın paylaştıkça anlamlandığını düşünenlerden Derya Özel ile ikiz annesi olmayı konuştuk. Sizler için anneliğe dair çok güzel tüyoları var…

Sayı: 04 / Aralık 2016

 

moi çocuk: Onu İkizlerle Hayat isimli kitabıyla tanıyor olabilirsiniz, Posta gazetesi yazarı olarak, ikiz annesi olarak veya Masal Deryası youtube kanalı ile tanıyor olabilirsiniz. Bir de kendisinden dinleyelim Derya Özel kimdir?

Derya Özel: Ben aslında 16 yıllık bir televizyoncuyum. 6 yıldır Posta Gazetesi’nde anne & çocuk yazıları yazıyorum. Bu süre içinde bir de kitap yazım; İkizlerle Hayat. Hem televizyon programı, hem gazete yazıları ve elbette ikiz kızlarımla geçen şahane bir hayatım var. Kızlarımın bana verdiği ilhamla şimdi bir de youtube kanalı açtım.

moi çocuk: Aslında kızlarınız ayrı birer şahsiyet ama onlardan ikizler diye bahsetmem sizi rahatsız eder mi?

Derya Özel: Genelde ben çok sık kullanmıyorum “ikizler” lafını ama siz isterseniz kullanabilirsiniz. Onlar ayrı iki birey ve sadece sordukları zaman ikiz olduklarını söylüyorum. İkiz çocuk sahibi ailelerin en çok yaptığı yanlışlardan biri onları hep aynı giydirmek ve aynı oyuncakları almak. Halbuki her ikisinin zevkleri ayrı. İlk zamanlar çocuklar arasında aynı kıyafet takıntısı olsa da, aralarında kavga çıksa da, anne babaların makul bir dille aynı kıyafetin veya oyuncağın neden gereksiz olduğunu uygun bir dille anlatması gerek.

moi çocuk: İkizler şimdi kaç yaşındalar?

Derya Özel: Kızlar 7 yaşındalar. İlkokula başladılar ve havalarından yanlarına yaklaşılmıyor. Zannedersiniz ki üniversiteye başlamışlar. Bizdeki son heyecanlı durum şimdilik bu.

moi çocuk: İlk ikizleriniz olacağını öğrendiğinizde neler hissettiniz?

Derya Özel: Tipik kadın korkuları yaşadım. Vücudum bozulacak mı? Çok kilo alacak mıyım? İkisini birden nasıl taşıyacağım? Derken asıl korku sona kaldı; onlara nasıl bakacağım? Fakat kalp atışlarını duymak beni hem çok duygulandırdı, hem de çok rahatlattı. Zaten bir süre sonra ne alınacak kilolar, ne de deformasyon korkusu kaldı. Onları sağlıkla kucağıma aldığım güne kadar bu tip korkular hiç yaşamadım.

moi çocuk: İkizlerle ilgili kitap yazma fikri nasıl ortaya çıktı?

Derya Özel: Kızları beklerken faydalanabileceğim ve sadece ikizlerle ilgili bilgilendirici herhangi bir kaynak bulamamıştım. Elimin altında sadece bir internet dolusu bilgi ve blog yazılarından başka bir şey yoktu. Elbette tecrübeler ve deneyimler önemli ama bir uzmanın bilgileri sizi çok rahatlatıyor. İnternetteki bilgi kirliliği ise sizi bunalıma sokuyor. Ben de 8 ayrı uzmanla birlikte “İkizlerle Hayat” kitabını yazdım. Hem deneyimler, hem de uzman görüşleriyle Türkiye’nin ilk ikiz bebek rehber kitabı ortaya çıkmış oldu.

moi çocuk: Anne babalar kitabınızda neler bulabilirler?

Derya Özel: Bu kitap sadece ikiz bebekli aileleri ilgilendirmiyor. Bebek bekleyen her anne baba adayı rahatlıkla okuyabilir ve içindeki bilgilerden faydalanabilir. Pratik bilgiler, püf noktaları ve bebeği beklerken aklınıza gelmeyen ama bebek geldikten sonra başınıza gelebilecek olan tüm detaylar kitapta mevcut. Anne babayı rahatlatan bir kitap oldu.

moi çocuk: Kızlarınızın ilişkileri nasıl?

Derya Özel: Birbirlerine çok bağlılar. Bizde hiç kavga gürültü olmaz. Genelde ufak tartışmalar bile çözüm odaklıdır ve sorun kendiliğinden çözülür. Birbirlerine yardım ederler ve koruma içgüdüleri çok fazladır. Şanslı annelerden biriyim.

moi çocuk: Bunu nasıl sağladığınızı düşünüyorsunuz?

Derya Özel: Yetiştirmeyle çok alakalı. Anne baba sakinse bu çocuğa da yansıyor. Tartışma çıktığında ağlayarak şikayetlerle yanıma gelen çocukları geri yolluyorum. “Ben şikayet bakanı değilim, minik bir meseleyi çözebilecek kadar zeki çocuklarsınız” diyorum.  Bizde sorun ağlayarak değil, konuşarak çözülür. Ağlayarak bir şey anlatmaya çalışan çocuklarıma hep; “seni anlamıyorum, lütfen ağlamadan sakince anlat” diyorum. Belki de bu yüzden ağlayarak kendini yerden yere atan çocuklar olmadılar.

moi çocuk: Anneler normalde tek bir çocuk dünyaya geldiğinde çocuklu hayata adapte sorunu yaşarlar, siz iki tane birden dünyaya getirdiniz. Bu duruma nasıl alıştınız ve adapte oldunuz?

Derya Özel: İkiz anneleri çocuklu hayata en zorundan başlar. Tek çocuklu bir anneye göre bizim daha çabuk adapte olmamız gerekiyor çünkü bizi bekleyen iki bebek var. Daha pratik olmak zorundayız. Zamanı daha iyi kullanmak zorundayız. Bunları ben organize etmezsem, kimse benim kadar pratik olamayacak. Fazla yaptığım farklı çorbaları minik saklama kaplarında buzlukta muhafaza etmeyi, daha pratik bir sırt çantasını bebek çantası yaparak dışarı çıkmayı, ikizleri aynı anda emzirmeyi öğrenmem kendiliğinden olan şeyler. Pratiklik her şeyim olmuştu.

moi çocuk: Kitap okumayı çok sevdiğinizi biliyoruz, kızlarınızı da birer kitap kurdu yetiştirdiğinizi de. ‘Masal Deryası’ nasıl ortaya çıktı?

Derya Özel: Her akşam yatmadan önce kızlara hikaye kitabı okumak bizim evin ritüellerinden biridir. Fakat bazen öyle yorgun olduğum zamanlar oluyor ki, ya da çok hasta olup sesimin çıkmadığı zamanlar… İşte o zamanlarda sesimi kaydetsem de kızlara dinletsem dediğim bir gün, aklıma bunu diğer çocuklarla da paylaşmak geldi. Üstelik bu iş kendi kendini doğuran bir projeye dönüştü. İçine sosyal sorumluluk da kattık. Böylece okuduğumuz her kitap bir havuzda toplanacak ve cezaevinde anneleriyle birlikte kalan çocuklara gidecek. Kitap okuma alışkanlığı 0-6 yaş arasında oluşur. Biz de bunu benim kızlarımla diğer çocuklara aşılamaya karar verdik.

moi çocuk: Youtube kanalınızla ilgili geri dönüşler nasıl?

Derya Özel: Beni çok mutlu eden geri dönüşler alıyorum. “Allah razı olsun, seyahate giderken kitap almayı unutmuşuz, sizin kanalınız bizim hayatımızı kurtardı” diyenler, “bugün çok hastayım ve kitap okumaya halim yok ama kızım sizi zevkle dinliyor” diyenler, çocuklarının bizim kanalı izlerken çekilmiş videolarını gönderenler… Başka anneleri ve çocukları mutlu ettiğini bilmek dünyanın en güzel duygusu bence.

moi çocuk: Okuduğunuz kitaplar ayrıca çocuk gelişim uzmanları tarafından önerilen kitaplar değil mi?

Derya Özel: Mutlaka içeriğini kontrol ediyorum.  Psikologlarca önerilen konular ve kitaplar olmasına çok özen gösteriyorum. Arada klasik masallardan okusam da, yine de daha yumuşatılmış versiyonlar olması çok önemli.

moi çocuk: Son olarak ikiz ailelerine bir tüyo veya sihir niteliğinde bir öğütünüz var mı?

Derya Özel: Sakin olun. Dünyanın en şanslı annesi olduğunuzu bilin. Pratiklik sizin en büyük silahınız.

Hazırlayan: Özge Özay Sökmen