Ayşe Özay Ekmekçi

Evde olan anneler için; Şubat Tatili nasıl geçecek?

Hem soğuk hava, hem çocuklar evde, hem de tatil programı yapmadınız!

Kabus mu?

Hayır değil, akıllıca yapılmış bir plan ve düzen ile şubat tatilinizi kaostan çıkarıp eğlenceli hale getirmek sizin elinizde.

İnsan ilişkilerini düzenleyen tek koşul konuşmaktır. Tatil başladığı ilk an onunla konuşun, ben neler söylerdim;

“Bak Teo’cum önümüzde iki hafta gibi uzun bir tatil var, bu tatil boyunca sen ve ben evde yalnız olacağız. Evimizde yapılması gereken işler olacak, bazı zamanlar bu işler beni yorabilir, bunun için senden yardım isteyebilirim. Ama çoğu zaman eğlenceli ve beraber güzel zamanlar geçireceğiz, sabah kahvaltılarını beraber hazırlayıp beraber toplayacağız, temizlik yapılması gerektiğinde senden yardım isteyebilirim bana yardım eder misin? Sonra öğle yemeği, akşam yemeği sofralarını sohbet ederek müzik dinleyerek beraber kurabiliriz değil mi? Bu tatil süresinde ben seni dinleyeyim sen de beni dinle konuştuğum zamanlarda, bu şekilde daha güzel anlaşabiliriz.”

Tatile bunu bilerek başlasın ki kafasında oturtmaya çalışabilsin.

Bizim evdeki şubat programından bahsedeyim, belki size de ilham olur.

Sabah: 09:00-09:30 Uyanma (okul zamanından daha geç bir uyanma saati dinlenmemize yardımcı olur, Teoman’da çok erken kalmıyor)

Kahvaltı: Kahvaltıyı hazırlarken mutlaka yardım isteyin, beraber vakit geçireceksiniz “şimdi ne yapayım?” sorularının önüne geçmiş olacaksınız. Hafif bir müzik açıyorum evdeki müzik sesi kendimizi daha mutlu hissetmemize yardım ediyor, bir bakıyoruz dans ediyoruz, bir bakıyorum bağıra bağıra şarkı söylüyoruz beraber.

Toplama: Yine sohbet eşliğinde kahvaltı sofrasını toplayın ondan yardım isteyin, oyalansın düşüncesiyle değil gerçekten yardıma ihtiyacınız olduğunda severek yardım edecektir.

Saat: 10:30-11:00 oldu bile,

Kahvaltı sonrası özel zaman vakti geldi, kendisi istediği oyuncaklarla oynayabilir, siz de biraz kendinize vakit ayırın.

Sonra beraber oynama vakti, sizin ilgi alanınız çerçevesinde beraber yapabileceğiniz bir aktivite seçin beraber (Teoman zaten benim arabalardan çok hoşlanmadığımı bildiği için teklif etmiyor, sevdiğim oyunlar arasından beraber seçiyoruz) hamur, resim yapmak, kartonlarla veya atık malzemelerle aktivite, kitap okumak, lego yapmak, puzzle bizim en sevdiklerimiz.

Araba oynamak mı? Hayır üzgünüm o konuda yardım edemeyeceğim, onu da kendi özel zamanında oynayabilirsin.

Beraber oyun vakti dolmaya yakın, ona bunu hatırlatın, 15dk sonra kahve vakti, 10dk kaldı, 5 dk kaldı, şimdi ben kahveyi hazırlarken yardım eder misin?

Kahvenin yanına yiyecek tatlı, veya kuru meyve, ceviz, badem gibi bir şeyler hazırlayın, kahve sohbeti keyifli oluyor tecrübe ile sabit. Karşınızda o minik çocuk sanki bir yetişkinmiş gibi sizi dinliyor, yorum yapıyor, kendisi anlatıyor.  Çocuğunuza ise içebileceği bir şeyler verin, kahve fincanında LÜTFEN! Teoman kahve yapmaktan çok keyif alıyor, nedense hoşuna gidiyor, siz de deneyin. Sütünü kendi koyuyor fincanına, dökülüyor mu? evet! ama bir bez ile silmek 5 saniyemi almıyor.

Öğle yemeği ve akşam yemeği hazır değil mi eyvah!

O zaman biraz film izlemesinde bir sakınca yok, siz yemekleri ocağa koyana kadar izlesin, ne de olsa tatil.

Dışarı çıkmak iyi fikir ama lütfen AVM, Oyun Parklarından uzak durun, her yerde influenza mikrobu ve diğer adını bilemediğim bir çoğu, tatili hastalık içinde geçirmemek adına en azından önlem alabilirsiniz. Bu aralar en azından herhangi bir hastalık belirtisinde bir doktora başvurun MUTLAKA!

Çok şanslısınız iki hafta market alışverişinizde size yardım edecek bir arkadaşınız olacak. Onunla baştan konuşun market alışverişi sadece ihtiyaç için yapılacak, neler alacağınızı evden çıkarken tekrarlayın o da bilsin, muhtemel “ben de bunu istiyorum!” ‘ların önüne geçin, veya bir anlaşma yapın sadece bir şey alabilirsin bu da oyuncak olamaz, sağlığa zararlı olamaz. Anlaştık mı o zaman hadi markete. Pazarı da deneyin keyifli oluyor, şaşkın şaşkın etrafa bakışı, adını bilemediği ama bir şeylere benzettiği sebzeler sayesinde bir çoğunun adını öğrenecek.

Market poşetlerini yerleştirmenize yardım edebilir teklif edin bir deneyin, belki şaşırtacak sizi.

O da bitti!

Biraz özel zaman iyi gelecektir, bu sefer ayrı odalarda kendinize vakit ayırın, kitap okuma saati yapın, herkes kendi okumak şartıyla.

Akşam yemeği sofra hazırlıklarına yardım edebilir. Baba ile vakit geçirme zamanı geldi, baba yoksa bile akşam geçirdiğiniz vaktin adını Aile Vakti koyun, belki dede, anneanne, babaanne eşlik eder size.

Uyku vaktini yine önceden haber verin yarım saat sonra, 20dk kaldı, 15dk kaldı, rutinlere başlayın, dişler fırçalanacak, tuvalete gidilecek, pijamalar giyilecek, kitap okunacak ve uyku. Günün bundan sonraki kısmında ise yalnızsınız…

Tatilimizin ikinci haftası daha çılgın olacak çünkü, Teoman’ın kuzenleri gelecek. 3 çocuk ile evde ne mi yapacağız, yine çocuklarla konuşuyor uyum sağlayabilmeleri için yapılacaklardan, günlük programlardan onları da haberdar ediyoruz.

Kriz mi?

Tabii ki, çocuklu evde olmazsa olmazımız, ancak kriz yönetimi konusunda çok pratik harika yöntemlerimiz var bunları da haftaya yazayım…

Kolay gelsin.

Ayşe Ekmekçi