GelişimKategorisizSöyleşi

Anaokulu seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

6a07736a-5306-46a2-a3ed-a96bfd0554d9

Anaokulu seçim kriterleri;

Okulun girişinde her şey size mi hitap ediyor?

İlk dikkat etmemiz gereken şey; kapıdan girdiğinizde girişin anlamıdır. Materyaller çocuklara hitap etmeli. Girişte karşılayanlar sizi değil çocuğu rahatlatmalı. Buna dikkat etmek lazım.

Giriş ortamında asılan etkinlikler, tema için asılanlar çocuğa mı hitap ediyor? 

Sizin evinize gelecek olan etkinliklerin bir kısmı girişte sergileniyor onlara bakın bir inceleyin öğretmen mi yapmış çocuk mu
yapmış? Öğretmen yaptıysa zaten yine veliye hitap edecektir, çocuğun yapmasını arzu ediyoruz. Çocuk kendi için bir şeyler yapsın ve gelişimini göstersin.

Size okulu gezdirirken çocukların yüzleri nasıl?

Bir komutla mı hareket ediyorlar yoksa ortalıkta özgürce geziyorlar mı? Özgürce geziyorsa o çocuk zaten o okulu benimsemiştir, rahatça her tarafında güvenle geziyordur. Ama hep birinin kontrolünde geziyorsa dikkat edin. Çocukların, okulun içini ne kadar emniyetli hissettikleri önemlidir. Gezdiğiniz okulda çocuğun yüzü, size hoşgeldin veya merhaba deyişi size o okulla ilgili ipuçları verebilir.

Araç köşeleri birbirine karışmış mı?

Bir velim, montessori okuluna gittiğinde araçlara bakmış, araçlar aynı alındığı gibi duruyor hiç eskimemiş, demek ki hiç kullanılmıyor. Özellikle bir montessori okulunda araçlara bakın, yıpranmış mı, o yıpranmışlık o aracın kullanıldığını gösterir, çocukların istedikleri zaman alıp çalışabileceğini gösterir. Ama aynı zamanda da şuna bakın, düzen! Düzen var mı, çocuklar düzene çok alışkındırlar ve çok severler çünkü düzen onlara güven verir. Bu bir montessori okuluysa, montessori araçlarının bulunduğu bölümler var okullarda, matematik araçları, duyu araçları ya da oyun sınıfı gibi bölümlere bakın.

Amaca uygun mu hazırlanmış?

Hiç montessori eğitimi vermeyen başka kurumlarda da, geleneksel yöntemlerle hazırlanmış köşeler vardır. O köşeler gerçekten çocukların olmalı. Benim çocuklar için hiç istemediğim ve onaylamadığım köşeler özellikle çizgi film karakterleriyle dolu olanlar. Bizim okulumuzda, sadece renk var mesela. Renkleri de çocukların rahat edeceği renklerden seçtik. Asılan modüllerin hayali karakterler olması, çocukların tamamen kafasını  karıştırarak, hayal güçlerinde var olanların sanki gerçekte de varmış gibi hissetmelerine sebep olur. O zaman çocukları gerçek yaşama alamazsınız. Bunlara dikkat etmek gerekir.

Fiziksel koşulları uygun mu?

Örneğin, okuldaki merdivende çocukların tutacağı yerler olması lazım. Çocuğa göre yapılmış her ortamda çocuk güvenli bir şekilde yaşamalı. Bundan önce çalıştığım kurumda bina bir apartmandı. Merdivenlerini güvenli ve çocuklara uygun yapmak ve tırabzan görevi görmesi için, halatlar yaptık. Boylarına göre hazırlanan halatları tutup merdivenleri iniyorlardı. Basamakları da, onlara ortopedik gelecek şekilde üzerlerini kapattık. Fiziki koşullar onların gelişim süreçlerine uygun olmazsa, o zaman o okul çocuğa göre hazırlanmış bir okul değildir.

Anaokullarında en çok dikkat edilen konular çocuk ölçüleri olmalıdır! 

Okullarda çocuklara özel ayakkabılıklar var mı? Bu önemlidir. Çocuğun resminin, isminin olduğu kendini oraya ait hissettiren, ayakkabısını çıkarıp kendi yerine koyabilmesi, bu benim yerim diyebileceği bir yer olması, çocuğun okula uyum sürecini hızlandıran bir kriterdir.

Çalışanlar gülüyor mu?

Gezerken mutlaka çalışanlara bakın. Çalışanların gülmesi, ses tonları önemlidir çünkü çocuklar bütün gün onlarla olacaklar. Onların ses tonu, çocuklarla birlikte ki hareketleri, 10 dakika içerisinde görebileceğiniz çok basit püf noktalarından birisidir.

Nesrin Demiray 

Sihirli Bahçe Montessori Okulu