Söyleşi

3 baba bir araya geldiler…

2018-02-28-PHOTO-00000580

Hep anneler mi yazar sandınız? Onlar sosyal medyada sevilen, takip edilen 3 baba; @babalardaanlar, @babalar_kizlari ve @bilgilibaba… Moi Çocuk’a yeni projeleri @bababa’yı anlattılar.

Moi Çocuk: Anne olmak çok zor anneler üzerinde çok baskı var peki ya babalar sizin de üzerinizde baskı veya toplum sesi var mı?

@babalar_kizlari: Yok.

@bilgilibaba: Bence erkekler üzerinde de toplumsal baskı çok net var. Para kazanmak zorunda olmak, evi geçindirebilmek mecburiyeti erkeklerin omuzlarına yüklenmiş bir yük bence. Cinsiyet rolleri gereği erkeğin duygusal olmaması hatta ağlayamaması bile bir baskının sonucu.

@babalardaanlar: Doğru, kesinlikle var. Her toplumu “kendine özgü” yapan tercihleri ve alışkanlıkları var. Başınızı önünüze eğip bunlarla yaşar ve “bizde böyle” diyebilirsiniz. Fakat tam tersi bunları sorgulayan biri iseniz aynı yaşam biçimleri, kültür, tercihler, ezberler size baskı yapar olur. Konu şu ki kadınlar arasında uzun  zamandır bunun konuşulması, sorgulanması teşvik edilirken, konu erkekler arasında bu noktaya gelemedi. Çünkü erkek için “erkek rolü” nü sorgulamak, konuşmak bile erkekler arasında halen “adam gibi adam olmamak” , “light erkek olmak” vb olarak görülür.

@babalar_kizlari: Anne olmak baba olmaktan zor değil. Bence ikisi birbirini dengeleyen iki unsur. Sorun bu dengenin bozulması, kısmen istemeden kısmen isteyerek. Her ikisinin farklı sorumluluk ve baskıları var aldıkları rollere göre. Bu bir takım işi. Şöyle bir gerçeklik olabilir hep beraber gol atalım hep beraber top tutalım.

Moi Çocuk: Hep beraber gol ve top! Doğru esasında işler öyle gitmeli ama Türkiye’de çiftler ne zaman kavga etmeye başlıyor biliyor musunuz? Evlilik sonrası değil. Ebeveyn olduktan sonra. Yani çocuk yetiştirmek mevzuu, kavga sebebi. Bu neden kaynaklanıyor sizce?

@babalar_kizlari: Doğru, çünkü o andan sonra her iki tarafta bir başkası için sorumluluk almak noktasına gidiyor.

@bilgilibaba: Çocuk olmadan önce çok önemsiz konular kavga konusuyken, çocuklardan sonra o konular anlamsız oluyor. Çok daha ciddi bir konu var artık hayatımızda. Saksı camın sağında ya da solunda durmasa da olur

@babalar_kizlari: Gerçek kesitlerle karşısındaki kişiyi görüyor insan. Şimdi evde yemek yapmayan, temizliğe yardım etmeyen biri olduğunu fark ediyor ve maalesef olması gereken bu değil dediğin yerde önce kişi kendi içinde geriliyor, bu gerilim büyüyor.

@bilgilibaba: Ama çocuğun yemeğini yemesi önemli bir sorun olabilir artık. Çocuk sahibi olmak önemli bir sorumluluk ve ebeveynlerin bu konuda tartışması bence çok gerçek. Çocuktan önce eşimle tartıştığım konuların gerçekten bir değeri yok artık benim için, komik bile geliyor bazen. Çocuk yetiştirmek kavga sebebi değil “sorumluluk almamak” sebep olabilir ama. Yani sorumluluk sebep, çocukla ilgilenmemek sonuç gibi.

@babalar_kizlari: “Senden ötürü”

@babalardaanlar: Hayır. Mesela hiç sevmediğim ama sık kullanılan bir söz varya “ergen gibi” derler ya hani. Bu da biraz öyle. Yaşımız geliyor hayatın ergeni oluyoruz, okul bitiyor iş dünyasının ergeni oluyoruz, evlenince evliliğin ergeni ve çocuğumuz olunca anne-babalığın ergeni olduk. Her birini farklı yaşlarda tecrübe etsek dahi her birinde söylenmeyecek şeyler söylediğimiz, yapılmayacak şeyler yaptığımız, düşünülmeyecek şeyler düşündüğümüz oluyor. Yani öyle çalkantılı bir evre. Bir canın büyük sevgisi ve sorumluluğu ile “bir gemide iki kaptan” ın karışımı sanki. 

Moi çocuk: Sanki hep anneler sebepli gibi geldi bana, ben eşlerinizi diğer tarafa davet edip onlarla röportaj yapacağım ???

@bilgilibaba: Yooo ben daha çok babaları düşünerek cevap verdim aslında ?

@babalar_kizlari: Baba candır gerisi heyecan…

Moi Çocuk: Aslında iki farklı aileden gelen kadın ve erkek ortak bir noktada buluşmaya çalışıyor. Bir birey yetiştirecekler; bence söylemesi bile zor, uygularken ise sıkıntılar yaşanması normal. Özdemir baba sizin kaç çocuğunuz var?

@babalar_kizlari: 2 kız, 7 ve 4 yaşlarında.

Moi Çocuk: Vuhuuu baya coşkuluymuş ev…

@babalar_kizlari: Her zaman, üstüne üstlük tam bir Akdeniz ailesiyiz…

Moi Çocuk: Östrojen fazlası kafa yapıyor bilginiz olsun, bizde de öle. Aykan ve Ayhan baba?

@bilgilibaba: Bir kız (4), bir oğlan (2) 

@babalardaanlar: 2 buçuk yaşında oğlum; Turquinho.

Moi Çocuk: Oo süper sizde de terrible mevcut o zaman. Süpper ??

@babalar_kizlari: Terrible 2 şehir efsanesi.

@bilgilibaba: Hayatımın son 4 senesi, mütemadiyen bez değiştiriyorum, isyanım var.

Moi Çocuk: O benim de isyanım, doğrudur. Biraz bloglarınızdan bahsedelim, ne zaman başladınız yazmaya?

@bilgilibaba: Heh başlar şimdi yine buralar dutluktu diye…

@babalar_kizlari: Ben başladığım da her yer dutluktu.

@bilgilibaba: Ben 2016 kasım da başladım

@babalar_kizlari: AYKAN bloga bugu derdi 🙂

@bilgilibaba: Ahahhahahah Balkan savaşı vardı oğlum sen blog yazarken…

@babalar_kizlari: Bunu vurgulayan bloggerlar var demek ki önemli bişe Köfteci gibi 1971’den beri sizlerle…

Moi Çocuk: Bunların hepsi yayınlanacak haberiniz olsun…

@bilgilibaba: Hadi ya!

@babalar_kizlari: Ben aslında yazıyordum, bildiğiniz dolmakalem-defter. Büyük kızım Lara, doğmadan başladım.

@bilgilibaba: Ben zengin olduğumdan, yazdırıyordum bloğa, 2010-EYLÜL’de başladım.

Moi Çocuk: Hala devam ediyor musunuz? 

@bilgilibaba: Ben biraz ara verdim. Instagram da devam ediyorum ama mutlaka bloga düzenli yazmaya devam edeceğim.

@babalar_kizlari: Hala fakir olduğum için devam kalemle yazmaya. Hem çizdiğim, hem yazdığım kızlarıma özel bir seri var mesela.

Moi Çocuk: Ne güzel. Çok şanslılar. Hepinizin çocukları. Peki ya eşleriniz onlar ne diyor bu blog durumlarına?

@babalar_kizlari: Çok kıskanıyor. Tek kelime… Ben de her şey online…

@bilgilibaba: Ben ilk blog yazıcam dediğimde çok destekledi ama sonra bir heves yazar geçer diye düşünmüş mesela. Şimdilerde şaşırdığını söylüyor. Bana hep destek oluyor. Yazılarımı okuyor beğenmediği kısımları açıkça ifade ediyor.

Moi Çocuk: Ne güzel…

@babalar_kizlari: Ben beğendin mi diye sormuyorum. Beğenmedim derse çarşı karışır. Zaten yazdığım zaman yaptıklarımızı yazdığım için, çok memnun.

@bilgilibaba: Bunlar yayınlanacak Özdemir, bak sonra sıkıntı olmasın…

Moi Çocuk: Çok güzel bir hobi aslında sizinkisi. Babaların duygularını ifade etmeleri toplumumuzda pek aşina olmadığımız bir şey, genelde kadınlar duygularını daha fazla ifade ederler ve bunu yaparken de güçlük çekmezler.

Çocuklarla nasıl vakit geçiriyorsunuz? Biraz da ortak paylaşımlarınızdan bahsedelim mi?

@babalar_kizlari: On parmağımda on marifet;

-Resim

-Maket

-Gezi

-Balık

-Fotoğraf

Bunlar düzenli yaptıklarımız. Onun dışında değişik ne varsa deniyoruz.

@bilgilibaba: Biz seyahat etmeyi severiz. Fotoğraf konusu bizde de var ama ufak ufak başladık.

-Birlikte boyama yaparız

-Kitap okuruz

-Oyun oynarız

-Dertleşiriz

@babalar_kizlari: Doğru kitap var bir de… Ayda 4 kitap hedefimiz var büyükle, her ikimiz içinde geçerli. Kaybeden çorbacıya götürüyor.

@bilgilibaba:  Benim çocuklarla aramda öyle bir mesafe hiç olmadı, sarmaş dolaş tipleriz.

@babalar_kizlari: Öyle baba olur mu? Biz mesela, etkinlik yaparken ben yaparım onlar hazır olda bekler…

Moi Çocuk: Ooo otorite var mı evde ? Varsa kimde?

@bilgilibaba: Bu konuyu günlerce konuşabilirim

@babalar_kizlari: Bizde kendi çapında anne de var. Her evde olduğu gibi yaramazlık yapacağımız zaman; biz de o çapa girmiyoruz.

@bilgilibaba: Önce otoriteden neyi kastettiğinizi sorayım?

Moi Çocuk: Bazı evlerde ‘höt’ diye bir kavram var. Ondan bahsediyorum…

@bilgilibaba: Otoriter olmak da var otoriteyi sağlamak da. Ben otoriter bir ebeveyn olmadığımı düşünüyorum ama kurallarım kesindir ama uyulmadığında öfkelenmiyorum.

@babalar_kizlari: Dedim ya bizim ev AKDENİZ ailesi, herkes höt çekiyor.

Moi çocuk: Terrible 2’yle nasıl konuşuyorsunuz, ben konuşuyorum olmuyor, başka bir şey bekliyor?

@bilgilibaba: Kızın 2 yaş sendromunda bunalıma girmiştim resmen. Oğlanda rahattım. Avm ortasında gitti yattı yere, yanına gittim oturdum.

Moi Çocuk: Ooo, en sevdiğim çocuk tipi, karakterli çocuk…

@bilgilibaba: Anlattım konuştuk ikna oldu bir şekilde.

Moi Çocuk: Ne anlattınız tam olarak, o çok önemli.

@bilgilibaba: Bilmem, hatırlamıyorum tam ama kalkmamız gerektiğini söyledim, anne bekliyor bizi falan dedim. Bununla ilgili bir post yayınlamıştım hatta.

Moi Çocuk: Özdemir baba sizde bir ‘höt’ havası seziyorum. Doğru mu?

@babalar_kizlari: Dediğim gibi bizde herkes höt çekiyor. Ama güzel olan, bir adaletsizlik varsa o zaman oluyor. Açıkçası özel hayatımda daha keskin bir insanımdır.

Moi çocuk: Önemli olan da o…

@babalar_kizlari: Konuları uzatmayı sevmem, fakat kızlara hiçbir zaman “höt” çekmedim.

moi çocuk: Kız çocuğu-baba effect deniyor buna tam olarak.

@babalar_kizlari: Masaya yumruğu vurmadım. Açık söyleyeyim, kızların otoriteye karşı içlerinde geliştirdikleri anarşik direnişi seviyorum ve onu kırmak istemiyorum. 

@bilgilibaba: Aynen ben.

moi çocuk: Evet. Bu çok önemli. İleride işlerine yarayacak. “Höt” kız çocukları, geleceğin kadınları için tehlikeli bir kavram.

@babalar_kizlari: Bir gün uzun uzun hikayemi anlatırım çok daha anlamlı gelir söylediklerim

@bilgilibaba:  Geçenlerde kız evden çıkmakta direniyordu, bağır çağır. Annesi de sırtından azıcık ittirdi; “hadi kızım yürü” diye. Vay efendim onu ittiremezmişiz, onun da hakları varmış yedi beynimizi.

@babalardaanlar: Biz halen 2 yaş evresindeyiz. Terrible 2 falan demeyeceğim. Turquinho yıllar sonra okur, sorar bana utanırım, cevap veremem. Ama işte o evre… Ki biz daha 2 olmadan söylenilenleri yaşamaya başladık. İlk sabırla açıklamanın, anlatmanın nasıl işe yaradığını karımdan gördüm. Defalarca gördüm. Önce bunu hisseden, farkında olan, yapan o oldu. Hem o yüzden hem de dil yüzünden ben açıklayıp anlatmakta geri kaldım. Zira Turquinho’nun birinci yaş gününün ardından Brezilya’ya taşındık ve Portekizce, Türkçeye göre önde. Fakat böyle geri kalmak beni yönlendirdi ve bu sayede kendi yöntemimi buldum; o beklenmedik kızgınlıklar, karşı duruşlar, krizler geldiğinde ona sadece sarıldım! Hangi dilde olursa olsun anlatmak istediğim her şeyi, açıklamak isteyip isteyebileceğim her şeyi en çabuk ve en kolay anlatmanın tek yolu buydu çünkü. Hep işe yaradığı gibi bağımızı da güçlendirdi.

moi çocuk: Tamamdır. Gelelim son projeniz “bababa”ya, hangi ihtiyaca cevap vermek için ‘bababa’yı kurdunuz? İnternet dünyasında neyi eksik gördünüz?

@bilgilibaba: Bir eksiklik motivasyonu yoktu aslında. Değer katma ihtiyacı vardı bence.

@babalar_kizlari: Doğru bilgi, doğru deneyim denebilir eksik olarak. Çok fazla hatalı deneyim, uzman bilgisi gibi sunulmakta. Anneler kontrolden çıkmış halde bence.

@bilgilibaba: Bu alan boş kafası yok bizde. Evet Özdemir’e de katılıyorum, doğru bilgi doğru deneyim… Üçümüzün hesapları da zaten ortada. Bakış açılarımızda popülerlikten daha çok değer algısı var.

@babalardaanlar: “İskender kebap Türkiye’de en çok yenen kebaplardan biridir” demek yanlış olmaz. Fakat “Özdemir hem Türkiyeli hem de çok yiyor o halde Özdemir’in en sevdiği yemeklerden biri İskender kebaptır” demek yanlış çıkabilir (tabi hepimiz biliyoruz büyük kısmı doğru). Genelleme yapmak yanlış değildir. Fakat bunu bireylere uygulamaya, giydirmeye çalışmak yanlış sonuçlar verebilir. Eksik konusu ise evet, kesinlikle!

Açıklayayım; “Eğer yapmasaydık, önemsemeseydik büyük eksiklik olurdu hayatımızda” diyebileceğimiz bir şey; İletişim! Her şey iletişimle başlar. Böyle hissedip yaptığımız için biz, biz olduk. Aynı sebeple yazan blogger babalar olduk ve yine aynı sebep bizi “bababa”’da bir araya getirdi. “Bir eksik” deyip düşünsek yani evet biz babaların böyle yaygın bir eksiği var ve bu çok yaygın. Toplumsal baskı hakkında konuşurken söylediğimiz şeyler gibi bu da konuşulduğunda babalar hakkında ezberler ortaya çıkıyor. Bunların hiçbiri olumlu değil.

@babalar_kizlari: Baba eleştirisi artık düşmanlığa dönüşmüş halde babalara öküz diyen ne kadar çok hesap var bir bilseniz.

@bilgilibaba: Kesinlikle bir nefret söylemi de gelişiyor zaman zaman

Moi Çocuk: Biliyorum…

@bilgilibaba: Ama “bababa”da bir karşıtlık yok aslında… Konuşulmayanları da konuşalım. Dolayısıyla 3’ümüz de çok klasik değiliz sorguluyoruz konuşuyoruz, paylaşımlarımızda rahatsız eden şeyler de var kimseye mavi boncuk dağıtmıyoruz. Bababa’da beni en heyecanlandıran şey 3’ümüzün de çok farklı bakış açıları var ve fikirlerimize saygı duyuyoruz.

@babalar_kizlari: Bir kesim var onlar anneliği tüketim malzemesine çevirmiş artık… Bu yolda giden gitmeye, çalışan babalar da var. Bence insanlar 2 tür cahil bırakılır;

1- Bilgisiz bırakılıp

2- Bilgi bombardımanına maruz bırakılıp

Bence şimdi 2. seçenekteyiz…

moi çocuk: Reklam alan ve yapan anne bloggerlar size etik gelmiyor o zaman, doğru mu?

@bilgilibaba: Reklamın nasıl yapıldığı ile alakalı bence. TV’de de reklam var. İsteyen izler, istemeyen izlemez reklama karşı değilim. Ama yanlış bilgiyi ve ticari kaygılarla insanlara yanlış mesajlar veren reklamlara karşıyım

@babalar_kizlari: Etik sınırları aştıklarında etik gelmiyor. Bu sadece anne ile sınırlı değil. Etik sınır kaçtığında hepsi rahatsız edici

Moi Çocuk: Aslında Instagram’da da işler tam olarak böyle. İsteyen takip eder isteyen etmez. Bazı markalardan tiksiniyorum. Reklam aracı olarak bir bloggerı seçmeleri beni o markadan itiyor. Orada masumiyet kayboluyor. Ama binlerce takipçi hala var demek ki insanlar bu gidişattan memnun diyorum. O yüzden bu iş tam olarak nabza şerbet meselesi. Maruz kaldığım şeyleri seçme özgürlüğüne sahibim herkeste olduğu gibi. Konumuza dönelim. Aslında çok fikir beyan edesim var ama röportaj amacını aşacak diye çekiniyorum. o yüzden sizin projenize döneyim sizle uzun uzun sohbet etmek isterim bu konuda çoğu düşüncenize hem fikirim ve takdir ediyorum ??

@bilgilibaba: Kesinlikle sosyal medyada takip ettiklerinden de sorumlusun. Çok teşekkürler.

moi çocuk: Neler var aklınızda, neler yapacaksınız ‘bababa’ ile?

@bilgilibaba: İlk planda canlı yayınlara ağırlık vereceğiz.

@babalar_kizlari: Tuzla tarafında 8 dönüm yer aldık. Kentsel dönüşüm işine gireceğiz

@bilgilibaba: Herkes 5 lira atsa ?

moi çocuk: Ben bunları yayınlarım

@babalar_kizlari: Takip edenlere ev…

moi çocuk: Baba röportajı daha farklı olamazdı zaten…

@babalar_kizlari: Like edenlere stüdyo daire…

@bilgilibaba: İleride bir platforma dönüşmesini istiyoruz. Babalığa dair paylaşımlar da yapmak istiyoruz. Ama ufak ve emin adımlarla ilerleyeceğiz. Başlamamız 6 ayımızı aldı. Tema sadece babalık üzerine olmayacak mesela bunda çok netiz. Babayız evet ama söyleyecek çok sözümüz var ve bu sadece babalık ile sınırlı değil.

@babalar_kizlari: Sosyal bir platform olsa;

-Bilgi veren

-Paylaşan

-Öğrenen

-Öğreten

-Yaşayan ve Sürekliliği olan, güzel olmaz mı? Önümüzde tek engel 3 kişi bunu yapacak güçte değiliz.

moi çocuk: Olur tabi çok güzel olur var mesela ‘moi çocuk’ hiç okudunuz mu? Harika bir gönüllü hareket…

@bilgilibaba: Ben Ayhan’dan dolayı biliyordum. Ama düzenli takip etmedim daha önce…

@babalar_kizlari: Fakat bunları bir araya getirecek potansiyeldeyiz. Ben Ayhan’ı sevemedim o nedenle okumadım dövmeler falan bir şekil bir yakışıklıyım havaları, haz etmedim…

moi çocuk: Ayhan için yakmayın dergiyi…

@bilgilibaba: Şekil şukul hareketler Bakmayın Özdemir de bir değişik.

moi çocuk: Ayhan’ı da yaktırmam o ayrı…

@babalardaanlar: Sağol Özge’cim. Bababa hesabımız @bababaofficial ‘da ilk paylaşacağımız “logomuz ve üçümüzün çocuklarımızla fotoğraflarımız olsun” diye karar verdik ve paylaştık. En çok benim fotoğrafım beğenilince Özdemir kızdı. Onun derdi o yani. Yoksa yüz yüze tanışmamış olmamıza rağmen bana nasıl saygı duyduğunu, kendine örnek aldığını hep söyler özelden.

@bilgilibaba: En çok bana soracaksınız banaaa saksı değilim ben…

@babalar_kizlari: AYKAN kaynanam da öyle diyor.

Moi çocuk: Peki ya profesyonel hayatta neler yapıyorsunuz? Moi Çocuk’dan biliyorum bu tip işler, projeler emek istiyor. Nasıl vakit yaratıyorsunuz?

@babalar_kizlari: Boş vakitlerimde çalışıyorum.

@bilgilibaba: Ben yeni iş değişikliği yaptım ondan önce mesai saatlerim çok uygun olduğu için vakit ayırabiliyordum, yeterince yani. Şimdi yeni işten dolayı biraz zorlanıyorum. Ama yine de vakit yaratıyorum. Aslında vakit yaratmak demek doğru değil, hevesle yaptığım için bir şekilde o zamanı buluyorum. Keyif aldığım bir şey.

@babalar_kizlari: Televizyon seyretmiyorum

@bilgilibaba: He evet Ben de

@babalar_kizlari: Çocuklarla ortak hobiler geliştirdik. Zaman kullanma konusunda iyiyimdir. Yapılacak şeylerde acele değil fakat hızlı karar alır uygularım.

Moi Çocuk: Bu iç motivasyonun kaynağı nedir sizce?

@babalar_kizlari: İç motivasyon?

@bilgilibaba: Kedi gözleri bize ışık tutsun acil değil ama acele acele

@babalar_kizlari: Soyadım Hiçdurmaz. Enerji bol.

Moi Çocuk: Bu kaynağı olmayan babalar var. Merak ettim akşam işten gelip hobiler geliştirme arzusu nereden geliyor diye?

@babalar_kizlari: Kendimi beslemem lazım. Bu konuda kesin çizgilerim vardır. Haftanın bir günü, 2-3 saati benimdir. Kitap okumadan uyumam kaç olursa olsun. Resim olmazsa olmazım. Kısacası bir şekilde ben kendi ruhumu beslemeden imkansız dışarıya fayda sağlayamam.

@bilgilibaba: Ben de hobi geliştirme arzusu yok bende hobi yok ki… Şaka bir yana seyahat etmeyi kanlarına işledim çocukların. Evet 1 sayfa bile olsa ben de okuyorum

Moi Çocuk: Ne güzel tabi ruh önemli. Takipçilerinizin profilleri ne? Yaş cinsiyet vs hiç merak ettiniz mi? 

@babalar_kizlari: Açıkçası ben hiç etmedim

@bilgilibaba: Bakıp söyleyeyim.

Moi Çocuk: Anne mi baba mı daha çok?

@babalar_kizlari: Bende kız çocuklar da var. (Kız çocuk olarak gelen anneler——bu cümleyi anlayamadım) Ben erkeklerde %35 e ulaşmışım.

@bilgilibaba: Bende genel olarak anneler. Peki bizimle röportaj yapma fikri nasıl ve neden oluştu?

Moi Çocuk: Öyle bir anda oluştu. Röportajın seyri değişiyor…

@babalar_kizlari:  Burada soruları biz sorarız Özge!

@bilgilibaba: “bababa” olarak Moi Çocuk dergisi ile röportajımıza hoşgeldiniz.

Moi Çocuk: Benim işim yeniyi bulmak. Herkesten önce karıştırmak ve haber yapmak. ‘Bababa’ ismi bir kere röportaj yapmasam ayıp olurdu. Dönebilir valla, siz döndürürsünüz biz de saf saf cevaplarız.

@bilgilibaba: “Bababa” ismi ve logosu çok beğeniyoruz biz de. Çok içimize sindi.

Moi Çocuk: Evet çok güzel

@bilgilibaba: Çok da beğenildi

Moi Çocuk: Emeğinize sağlık.

@bilgilibaba: Çok sağolun.

Moi Çocuk: Umarım gönlünüze göre gider her şey. Biz dergi olarak her türlü desteğe hazırız.

@babalar_kizlari: Bizde hem “bababa” hem bireysel olarak derginize desteğe hazırız.

@bilgilibaba: Teşekkür ederiz, sizin de yayın hayatınızda başarılar diliyoruz bizlerde sizlere her zaman desteğe açığız.

Moi Çocuk: Bu işlerde gönüllü olmanın en güzel yanı beraber çalışacağın destek olacağın insanı değerlerine göre seçme lüksüne sahip olmak.

@bilgilibaba: Evet çok önemli ve değerli gerçekten